Smagos noziegumos apsūdzētais un Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanā ierobežotais Aivars Lembergs ir vērsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā ar sūdzību, kurā viņš sūdzas par nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu. Tas saistīts ar 2012. gada notikumiem, kad toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrs Edmunds Sprūdžs televīzijas raidījuma laikā nosauca Lembergu par zagli, kuram ir jāsēž cietumā, un citiem izteikumiem.

2012.gada 16.oktobra LNT raidījumā 900 sekundes Sprūdžs veltīja ļoti asus izteikumus, kuri Lembergam joprojām ir ļoti nepieņemami, turklāt Latvijā tiesvedība ir izbeigta ar viņam neveiksmīgu iznākumu.

Sprūdžs veltīja smagos noziegumos apsūdzētajam Lembergam sekojošu izteicienu: “Jums ir jāsaņem taisnīgs sods – zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā”. Tāpat Lembergs sūdzējās, ka Sprūdžs viņu apsaukājot par to, ka viņš 20 gadus “spļauj sejā ikvienam Latvijas iedzīvotājam”, demonstrējot, ka “likumi nav visiem vienādi šajā valstī”, un Lemberga kungs ir “lielākais augonis pašvaldību sistēmā Latvijā”. Lembergs arī pieprasīja atsaukt Sprūdža izteikumus, ka Lembergam esot jāuzņemas atbildība par cilvēkiem, kuri izbraukuši no Latvijas, jo viņš esot “atņēmis šiem cilvēkiem cerību, ka šajā valstī kādreiz kaut kas būs kārtībā un ka kaut kas kādreiz atrisināsies”.

Lembergs gribēja no Sprūdža pieprasīt morālā kaitējuma kompensāciju 14 429 eiro apmērā, kā arī, pēc Lemberga uzskatiem, nepatieso, godu un cieņu aizskarošo ziņu atsaukšanu. Taču Rīgas apgabaltiesa pērn to pilnībā noraidīja un lietu izbeidza Lembergam par sliktu. Arī vēršanās Augstākajā tiesā cieta neveiksmi, jo tā atteicās ierosināt kasācijas sūdzību.

Lembergs tagad ir vērsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas viņa prasību ir pieņēmusi, norāda Lembergs. Viņš pieteikumā esot atsaucies uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. panta 2. punktā garantētās nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu. “Šī Konvencijas norma aizliedz valsts amatpersonu aizspriedumainus paziņojumus par notiekošo kriminālizmeklēšanu, kas mudina sabiedrību uzskatīt, ka aizdomās turētais ir vainīgs, pirms viņa vaina ir pierādīta saskaņā ar likumu, un kas ietekmē kompetentās tiesas vērtējumu. Toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, kurš turklāt pārraudzīja pašvaldību darbu, izteikumi LNT raidījumā bija vērsti uz to, lai skatītājiem radītu priekšstatu, ka esmu noteikti vainīgs man inkriminētajos noziegumos. Paužot šādu pārliecību, tādējādi ministrs ir ietekmējis arī tiesu, kas skatīja atbilstošo krimināllietu,” apgalvo Lembergs, tā uzsverot savu nevainīgumu.

Pēc viņa apgalvotā, Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir devusi Latvijas Republikas valdībai laiku līdz 9.janvārim, lai vienotos ar mani par mierizlīgumu konkrētajā lietā.

08.11.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay