Inflācijas straujais kāpums, kas bija vērojams martā un aprīlī ir nedaudz pierimis. Septembrī vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3%, savukārt gada inflācija noslīdēja līdz 2.9%, pirmdien paziņoja Centrālās statistikas pārvalde (CSP). Precēm cenas pieauga par 2,9%, bet pakalpojumiem – par 3,0%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām gada laikā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,5%. Cenas pieauga pienam un piena produktiem, sviestam, sieram un biezpienam, jogurtam, gaļai un gaļas izstrādājumiem, dārzeņiem un svaigiem augļiem, olām, konditorejas izstrādājumiem, augu eļļai un šokolādei.
Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,9%. Dārgāka bija siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, savukārt lētāki bija materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.
Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 3,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskiem produktiem, zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 3,2%, ko ietekmēja cenu kāpums degvielai (+7,6%). Cenas pieauga arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, lietotām automašīnām. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru pārvadājumi pa jūru.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 5,5%, ko veidoja autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija tabakas izstrādājumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem un kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Savukārt cenu samazinājums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, apaviem un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Septembrī, salīdzinot ar augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3%. Precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām septembrī bija cenu pieaugumam apģērbam un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskiem dzērieniem, atpūtas un kultūras grupā.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,4%. Lētāki bija dārzeņi un svaigi augļi, maize, cukurs, šokolāde. Savukārt dārgāks bija piens un piena produkti, siers un biezpiens, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, kā arī mājputnu gaļa.
Sākoties jaunās sezonas preču tirdzniecībai, cenas apģērbiem pieauga par 3,6%, bet apaviem – par 8,2%.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 0,6%, ko ietekmēja cenu kāpums degvielai (+3,8%). Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru pārvadājumi pa jūru.

Atpūtas un kultūras grupā cenas samazinājās vidēji par 0,8%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un lolojumdzīvnieku barībai.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,7%. Cenas pieauga personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, savukārt cenas samazinājās mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA