Gada inflācija Latvijā sasniegusi 3,3%

848

Šī gada maijā, salīdzinājumā ar pagājušā gada līdzīgu laika periodu, patēriņa cenu līmenis Latvijā pieaudzis par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 3,4% un pakalpojumiem – par 3,1%.

Lielākā ietekme bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,3%. Būtiskākā ietekme bija dārzeņiem (+19,0%). Gada laikā cenas pieauga arī maizei (+9,7%), konditorejai (+5,1%), miltiem un citiem graudaugiem (+13,2%). Cenas palielinājās cūkgaļai (+7,1%), sieram un biezpienam (+4,1%), gaļas izstrādājumiem (+9,2%), šokolādei (+8,2%), augļu un dārzeņu sulām (+7,3%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+11,4%). Lētāki kļuva svaigi augļi (-5,9%), kafija (-3,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,6%. Alkohola cenas pieauga par 3,7%, ko galvenokārt ietekmēja alus un stipro alkoholisko dzērienu cenu pieaugums. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 6,2%.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 5,1%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, mājokļa īres maksa, cietais kurināmais. Vidējais cenu līmenis samazinājās siltumenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+7,0%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 7,4%, benzīns – par 5,5% un auto gāze – par 13,6%. Cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru aviopārvadājumiem.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 3,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums barībai lolojumdzīvniekiem, televīzijas abonēšanas maksai un ziediem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas pieauga par 4,7%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, kuriem vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,5%.

Būtiska ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija arī telekomunikāciju pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,2%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay