Uz valdības veidošanas sarunām uzaicināto tā dēvēto labēji centrisko partiju pārstāvji apsprieduši tikai organizatoriskus jautājumus, tomēr politiskie spēki pauž gatavību piedalīties arī tālākās diskusijās par Ministru kabineta veidošanu. 

Jaunā konservatīvā partija (JKP) pagaidām piedalīsies sarunās, bet tālākā situācija būs atkarīga no apspriešanās procesa, un JKP lems par savu dalību tālākos sarunu posmos.

Partiju apvienības Attīstībai/Par! (AP) politiķe Marija Golubeva skaidroja, ka Ministru prezidenta amatam nominētais Aldis Gobzems norādījis, ka vēlas, lai sarunas norisinātos koleģiāli, kas nozīmētu sava veida konfidencialitāti. Reizē esot jāsaglabā līdzsvars ar sabiedrības interesēm zināt par saturisko piedāvājumu, kas vēl tiks apspriests sarunās.

AP visvairāk interesē saturiskais piedāvājums un iespēja vienoties par nepieciešamajām reformām un valdības sasniedzamajiem mērķiem, norādīja politiķe. Partiju apvienības prioritātes ir sociāli liberālā dienas kārtība, eiropeiskā orientācija un reformu veikšana. Golubeva atzina, ka plānotais sarunu grafiks ir diezgan blīvs. “Domāju, ka tāpat kā visi pārējie partneri mēs piedalīsimies šajās sarunās un tad redzēsim, kā mums ies,” pauda politiķe, vaicāta par to, kā politiskais spēks pieņems lēmumu, vai piedalīties šajā valdībā.

Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš norādīja, ka šoreiz pie galda sēdēja visi seši politiskie spēki un VL-TB/LNNK jau iepriekš iestājās par plašāku koalīciju. Tas jau ir progress, uzskata politiķis. Viņš gan piebilda, ka diskusijas par daudziem būtiskajiem jautājumiem partijām vēl ir priekšā.

ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze (ZZS) norādīja, ka tika labi pārrunāts darba grafiks, kam visas partijas esot piekritušas. Tagad politiskajiem spēkiem būs jāturpina nākt kopā uz sarunām un strādāt pie valdības veidošanas, norādīja politiķis. Līdz ar to saruna vērtējama kā laba un jūtīgi jautājumi netika apspriesti, pauda ZZS valdes priekšsēdētājs. Krauze apliecināja, ka pret JKP ZZS “sarkano līniju” nav. Pirmo sarunu laikā gan netika apspriestas JKP un ZZS attiecības, piebilda politiķis.

Tikmēr JKP no savas puses joprojām uztur “sarkanās līnijas” pret sadarbību ar ZZS pārstāvjiem valdībā.

Jaunās Vienotības (JV) Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis sacīja, ka partijas vienojās par turpmāko sarunu grafiku, tomēr nākamajās sarunās būs jāspriež par ļoti būtiskiem jautājumiem, piemēram, topošās valdības deklarāciju. JV plāno iesniegt savus ierosinājumus par valdības prioritārajiem darbiem, piebilda Latkovskis.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu nolēmis uzticēt KPV LV politiķim Gobzemam. Intervijā laikrakstam Neatkarīgā SAB direktors Jānis Maizītis paudis, ka Gobzema vētīšana, lai saņemtu pielaidi valsts noslēpumam, varētu ilgt pat pusgadu.

Autors: LETA / Foto: LETA