Prognozējot, kādi galvenie faktori 2018. gadā varētu visreālāk apdraudēt valsti, gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju norāda uz demogrāfiskajām problēmām (46%), savukārt terorismu atzīmē tikai 11% aptaujāto. Vienlaikus Latgales iedzīvotāji biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji norādījuši, ka par lielāko apdraudējumu uzskata ekonomikas lejupslīdi (37%), secināts Baltic International Latvijas barometra aptaujā.

Tāpat iedzīvotāji vērš uzmanību arī uz citiem būtiskiem faktoriem, kas varētu apdraudēt Latviju. Zemgalieši (32%) saskata lielu apdraudējumu sliktā un neprasmīgā valsts pārvaldē, rīdzinieki (30%) uzskata, ka lielu apdraudējumu varētu radīt bēgļi, bet aptaujātie Kurzemē (23%) un Vidzemē (19%) kā potenciālo apdraudējumu šajā gadā uzskata korupcijas uzplaukumu.

Iedzīvotāji tika aicināti atskatīties uz aizgājušajā gadā notikušo, atzīmējot spilgtākos notikumus, kas raksturo 2017. gadu. Starp spilgtākajiem notikumiem aptaujātie visbiežāk atzīmēja sasniegumus sportā (60%) un plūdus Latgalē (43%).

Tiesa, ja salīdzina datus pēc reģionālā dalījuma, vērojams, ka aptaujātajiem viedoklis dalās. Rīdzinieki par visspilgtāko notikumu 2017. gadā atzina ielu un ceļu remontus (32%), savukārt Pierīgas un Kurzemes reģionā dzīvojošie biežāk minēja ģimenes ārstu streiku (30% un 29%). Visu reģionu iedzīvotāji vienlīdz bieži par spilgtu notikumu atzina arī oligarhu sarunu publicēšanu un tās sekas (9%).

Pētījuma rezultāti liecina, la visoptimistiskāk noskaņoti par 2018. gadu ir zemnieki – 74% uzskata, ka nākamais gads būs veiksmīgāks nekā aizejošais. Veiksmīgu gadu prognozē arī studenti un skolnieki (48%), mājsaimnieces (46%) un ierēdņi (44%). Vispesimistiskākie par nākamo gadu ir bezdarbnieki (12%), viņi uzskata, ka šis gads būs sliktāks nekā 2017. gads. Salīdzinot datus pēc reģionālā iedalījuma, visoptimistiskākie par nākamo gadu ir Zemgalē (42%) un Pierīgā (41%) dzīvojošie, savukārt mazākais optimisms valda Kurzemē – 32%.

Lūgti norādīt, kurās trīs jomās pērn ir bijuši lielākie panākumi, Zemgalē dzīvojošie visvairāk lepojas ar panākumiem ģimenē, attiecībās un mīlestībā (37%), kā arī par lielu panākumu uzskata brīvo laiku un ar tā pavadīšanu saistītām lietām (31%). Tikmēr ar materiālo labklājību visvairāk lepojas vidzemnieki (18%), savukārt Rīgā uzturas visvairāk karjeristu – 15% rīdzinieku uzskata, ka lielākie panākumi gūti tieši karjerā. Tikmēr 25% kurzemnieku bija visneizlēmīgākie – viņiem bijis visgrūtāk pateikt, kurās jomās tika gūti lielākie panākumi.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA