Pēc ļoti vājiem rezultātiem divos iepriekšējos mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pērnā gada novembrī ir uzrādījis pieaugumu. Tas bija par 1,7% augstāks nekā pirms gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Savukārt 2019. gada 11 mēnešos kopā nozares pieaugums bijis nedaudz spēcīgāks, pārdošanas apjomiem mazumtirdzniecībā palielinoties par 2,2%, tā norāda Finanšu ministrija.

Tā skaidro, ka pērn vērojamais pieaugums tirdzniecībā ir vērtējams kā vājš, ņemot vērā labvēlīgo situāciju darba tirgū. Palielinoties darba samaksai, aug iedzīvotāju ienākumi un līdz ar to arī iespējas palielināt savus tēriņus. Strādājošo reālās darba samaksas kāpums 2019. gada trīs ceturkšņos ir bijis divas reizes straujāks nekā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums.

Tomēr iedzīvotāji aizvien izvēlas savus brīvos naudas līdzekļus uzkrāt – saskaņā ar Latvijas Bankas datiem 2019. gada oktobra beigās monetāro finanšu iestāžu piesaistītie mājsaimniecību noguldījumi bija par 7,5% augstāki nekā pirms gada, veidojot 7,2 miljardus eiro.

Turklāt šobrīd bezdarbs ir šīs desmitgades zemākajā līmenī, 2019. gada trešajā ceturksnī bezdarba līmenim noslīdot līdz 5,9%.

Mazumtirdzniecības pieaugumu novembrī veicināja pārdošanas apjomu pieaugums nepārtikas preču veikalos, īpaši palielinoties informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībai, kultūras preču un atpūtai paredzēto preču tirdzniecībai, kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībai, kā arī apģērbu un apavu tirdzniecībai.

Pērnā gada 11 mēnešos mazumtirdzniecība ar nepārtikas precēm, atskaitot degvielu, bija par 3,8% lielāka nekā pirms gada. Tikmēr autodegvielas mazumtirdzniecība palielinājusies vien par 0,2 %.

Mazumtirdzniecība ar pārtikas precēm novembrī bijusi par 1,1% augstāka nekā pirms gada. Šāds kāpums, lai arī zems, ir augstāks par iepriekšējos trīs mēnešos reģistrēto, un 2019.gada 11 mēnešos kopā tirdzniecība pārtikas veikalos palielinājās par 1,2%.

Kopš gada vidus mazumtirdzniecības pieaugumu pārtikas veikalos kavēja tirdzniecības vājināšanās ar alkoholiskajiem dzērieniem Latvijas pierobežas reģionos. Tas atspoguļojas arī datos par pārtikas un dzērienu mazumtirdzniecību specializētajos veikalos, kur 11 mēnešos ir reģistrēts kritums 3,0%. Tikmēr pārtikas preču mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos ir palielinājusies par 1,6%.

“Var secināt, ka šogad mazumtirdzniecība Latvijā attīstījusies mērenāk nekā to varētu sagaidīt, ņemot vērā darba tirgus situāciju. Tomēr gada noslēdzošajā mēnesī mazumtirdzniecības apjomu straujāku pieaugumu varētu veicināt tēriņu pieaugums saistībā ar gatavošanos svētkiem, kā arī augstāka tūrisma aktivitāte Ziemassvētku un Vecgada – Jaungada laikā,” norāda ministrija.

02.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com