Gandrīz puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka labāk uzņēmumus spēj pārvaldīt privātais sektors un tikai 18% pauda, ka to var darīt arī pašvaldības. Šādi rezultāti gūti sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS veiktajā aptaujā.

Kā galveno iemeslu, kāpēc pašvaldībām nevajadzētu nodarboties ar uzņēmējdarbību, iedzīvotāji min korupcijas risku, to norādījuši 58% respondentu.

Tam seko cilvēku bez atbilstošas profesionālās pieredzes iecelšana augstos amatos, to atzina 46% aptaujāto. Kā trešais būtiskākais iemesls tika minēts pašvaldību pienākums nodarboties ar saviem tiešajiem pienākumiem (45%).

Tāpat iedzīvotājus satrauc arī risks, ka pašvaldību pakalpojumi tiks subsidēti ar nodokļu maksātāju naudu, tā uzskata 41% aptaujāto.

“Pēdējo gadu laikā uzņēmēji visā Latvijā redz satraucošu tendenci – arvien vairāk pašvaldības sāk nodarboties ar uzņēmējdarbību, būtiski kropļojot konkurenci. Pēdējais spilgtais piemērs tam ir atkritumu apsaimniekošana. Pēdējā domes sēdē pirms pašvaldību vēlēšanām bez iepirkuma procedūras Tukuma novada dome nolēma atkritumu savākšanas funkciju nodot pašvaldības uzņēmumam Piejūra, kurš iepriekš šo pakalpojumu nav sniedzis,” norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Turpinot, viņš uzsver, ka šāda prakse ne vien pasliktina uzņēmējdarbības vidi un iespējas piesaistīt investorus, bet arī vairo publiskos tēriņus pašvaldību uzņēmumu zaudējumu dēļ.

Vairākums jeb 69% iedzīvotāju Latvijā uzskata, ka ar normatīvajiem aktiem daudz precīzāk būtu jānosaka jomas, kurās pašvaldības drīkstētu nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama norāda: “Diemžēl arvien pieaugošāka problēma godīgai uzņēmējdarbībai Latvijā ir kļuvuši valsts un pašvaldību radītie konkurences kropļojumi un konkurences neitralitātes principu klaja ignorēšana. Publisku personu nepamatota iesaiste uzņēmējdarbībā liedz sabiedrībai saņemt kvalitatīvus un inovatīvus pakalpojumus par konkurējošu cenu.”

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA