Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā, salīdzinot 2017.gada aprīlī ar līdzīgu laika periodu pērn, pieaudzis par 3,4%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. 

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām šā gada aprīlī, salīdzinot ar 2016. gada aprīli, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, kā arī sakaru grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,3%. Cenas pieauga piena produktiem, svaigiem dārzeņiem, sieram un biezpienam, pienam, cukuram, sviestam, konditorejas izstrādājumiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, šokolādei un maizei.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 2,4%. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, siltumenerģija un atkritumu savākšana, savukārt lētāka bija dabasgāze.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai (+11,5%), kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Vidējais cenu līmenis sakaru grupā palielinājās par 7,4%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija tabakas izstrādājumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem.

Savukārt salīdzinot aprīļa un marta mēnešus, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,4%. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas palielinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām aprīlī bija cenu kāpumam apģērbam un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,5%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cūkgaļai un maizei. Savukārt būtiskākais cenu samazinājums akciju ietekmē bija kafijai.

Turpinoties vasaras sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, apaviem cenas palielinājās par 12,8%, apģērbiem – par 2,8%.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,0%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 2,6%. Savukārt dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un autotransportlīdzekļu apdrošināšanai. Lētāka bija siltumenerģija.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Lūka/LETA