Šī augustā, salīdzinot ar līdzīgu laika periodu pērn, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā ir pieaudzis par 2,8%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 2,8%.

Salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas šī gada augustā bija par 5,5% augstākas. Precēm cenas pieauga par 3,8 %, bet pakalpojumiem – par 10,1 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, norāda CSP.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kritumu gada laikā bija dārzeņiem (-10,6%). Cenas samazinājās cukuram (-29,7%), šokolādei (-6,3%), miltiem un citiem graudaugiem (-7,3%), augu eļļai (-6,0%), makaronu izstrādājumiem (-6,6%), kafijai (-1,9%), cūkgaļai (-1,7%). Savukārt dārgāks bija piens (+6,9%) un tādi piena izcelsmes produkti kā skābais krējums (+9,7%) un kefīrs (+8,5%). Cenas pieauga svaigiem augļiem (+4,4%), augļu un dārzeņu sulām (+13,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,6%), olām (+8,6%), maizei (+1,6%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,9%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 6,1%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 5,4%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,9%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, kā arī kanalizācijas pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,4%. Cenu pieaugums bija zobārstniecības pakalpojumiem, farmaceitiskajiem produktiem, kā arī ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+19,8 %), tai skaitā dīzeļdegvielai – par 23,4%, benzīnam – par 17,0% un auto gāzei – par 6,9%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un lietotas automašīnas.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 4,3%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem. Toties lētāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA