Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 3,4% un pakalpojumiem – par 3,0%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām šā gada februārī, salīdzinot ar 2016.gada februāri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis šogad februārī, salīdzinot ar pagājušo gadu, palielinājās par 6,1%. Cenas pieauga svaigiem dārzeņiem, piena produktiem, sieram un biezpienam, pienam, sviestam, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cukuram, svaigām vai atdzesētām zivīm, svaigiem augļiem, šokolādei, cūkgaļai, saldumiem un kafijai. Savukārt lētāka kļuva mājputnu gaļa un kartupeļi.

Apģērbiem cenas gada laikā samazinājās par 2,1%, apaviem – par 1,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 1,7%. Dārgāki kļuva mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi un ūdensapgāde, savukārt lētāka kļuva dabasgāze.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 6,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 18,8%. Savukārt cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Vidējais cenu līmenis sakaru grupā palielinājās par 6,3%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Savukārt interneta piekļuves pakalpojumi kļuva lētāki.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija tabakas izstrādājumiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, farmaceitiskajiem produktiem.

Pēdējo reizi Latvijā gada inflācija, kas pārsniedz 3% līmeni, bija 2012.gada martā, kad arī gada laikā patēriņa cenas auga par 3,3%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Evija Trifanova/LETA