1.decembrī Jūrkalnes tautas namā atklās Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīciju jeb Vētru muzeju. Tā būs pirmā šāda veida ekspozīcija Latvijā, pastāstīja Ventspils novada pašvaldības pārstāve Marlēna Zvaigzne.

Par Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas paraugu izmantoti izstādes Kuģi dzelmē materiāli, kas līdz 2012.gadam bija aplūkojami Jūrmalas pilsētas muzejā un guva plašu apmeklētāju atsaucību, saņemot arī Jūrmalas pilsētas domes balvu par izcila kultūras projekta realizēšanu. Kopš izstādes slēgšanas pirms četriem gadiem līdzīgu projektu un apskates objektu Latvijā nav bijis, tādēļ Jūrkalnes Vētru muzejs ir valsts mēroga inovācija.

Jūrkalnes pagasta tautas nama otrajā stāvā izveidotais muzejs, kas vēsta arī par Baltijas jūras stihijas upuriem, papildināts ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām. Ēkas otrais stāvs izveidots kā improvizēts nogrimis burinieks, tādēļ apmeklētāji varēs apskatīt un izjust zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu, akcentējot kuģu vrakus, kas atrodas Jūrkalnes krastos. Ekspozīcijā ietilpst nirēju ekipējums un atribūtika, foto un video materiāli no jūras dzelmes, zemūdens atradumi. Skaņas un apgaismojums noārda tiltu starp vēsturi un mākslu. Izstādes telpā ir radīta vide kā jūras dzelmē, ļaujot “ienirt” un ielūkoties “nogrimuša vraka” tilpnē.

Līdzekļus projekta īstenošanai piešķīra Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds. Projekta budžets ir 39 704 eiro, pašvaldība finansē 10% no kopējām izmaksām.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspils novada pašvaldība