Katastrofāli trūkst asins krājumi; slimnīcām draud operāciju atcelšana

581

Trauksmi ceļ Valsts asinsdonoru centrs, aicinot ikvienu iedzīvotāju Latvijā doties uz attiecīgām iestādēm un centriem, lai steidzīgi kļūtu par asinsdonoru. Šobrīd katastrofāli trūkst asins krājumi un, kā norāda centrs, ja tuvākajā laikā neizdosies situāciju uzlabot, tad slimnīcām piespiedu kārtā var nākties atcelt operāciju veikšanu.

“Lūdzu, palīdzi ārstiem izglābt dzīvības,” tā emocionāli sociālā tīkla Facebook ierakstā uzsver Valsts asinsdonoru centrs. “Šobrīd gaidām visu asinsgrupu donorus, bet jo īpaši 0-, A- un B- grupu donorus, kur krājumi tuvojas izsīkumam.”

Šajā attēlā jūs varat redzēt, kāda ir šā brīža situācija asins krājumu bankā. Redzams, ka tikai vienā grupā AB+ ir kaut cik vēl rezerve, kamēr sešās grupās situācija ir izveidojusies ļoti kritiska.

 

KĀ KĻŪT PAR DONORU?

Ventspilī asinis var nodot Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā pirmdienās un piektdienās laikā no plkst. 8 līdz 10. Iepriekš var pieteikties vai iegūt informāciju, zvanot pa tālruni 63620947. Pagaidām tuvākajā laikā Valsts asinsdonoru centra izbraukuma autobuss Kurzemes pusē neviesosies, tādēļ slimnīca ir vienīgā iespēja vismaz pagaidām jūlijā, kurp doties, lai nodotu asinis, kas kādam cilvēkam var izrādīties par pēdējo cerību dzīvības glābšanā.

Lai ziedotu asinis, līdzi jāņem derīga pasi, eID karte vai jebkuru citu personas apliecinošu dokumentu, kas satur sekojošu informāciju: personas kodu, vārdu, uzvārdu, foto un bankas konta numuru.

Katru reizi donors ziedo 450 ml (vēl papildu apmēram 30 ml asins paraugiem – izmeklēšanai). Veselam cilvēkam šāds asins zudums nav kaitīgs. Asinis noņem tikai no elkoņa locītavas vēnas.

Pirms procedūras donoram pārbauda abu elkoņu locītavu vēnas, jo donori, kuriem ir svaigi dūrieni vēnā vai citi ādas bojājumi vēnas punkcijas vietā, nedrīkst ziedot asinis. Asins ziedošanas procedūra ilgst apmēram 10 minūtes.

Kā skaidro centrā, pēc asins ziedošanas lielākā daļa donori jūtas labi, bet retos gadījumos tomēr ir iespējams vājums, karstums, var būt īslaicīgs samaņas zudums, dūriena vietā var veidoties asins izplūdums, apsārtums vai sāpes. Procedūru uzrauga ārstniecības personas, kas var sniegt medicīnisko palīdzību, ja tā nepieciešama, taču tas notiek ārkārtīgi reti.

NOSKAIDRO, VAI VARI KĻŪT PAR DONORU

Pirms dodies uz pieņemšanas vietu, mēģini atbildēt uz zemāk norādītajiem jautājumiem, lai noskaidrotu, vai vari kļūt par donoru:

  • esi 18 – 65 gadus jauns;
  • sver ne mazāk par 50 kg;
  • dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;
  • esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;
  • esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;
  • pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;
  • neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Pieteikties var arī elektroniski centra mājas lapā.

07.07.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: VASC