Valdības veidošanas sarunās panākto progresu piektdien aizēnoja vēl viena atsaukta partijas KPV LV ministra amata kandidatūra – aizvadītajā nedēļā savu kandidatūru labklājības ministres amatam atsauca Ieva Krapāne, bet šonedēļ par kandidatūras atsaukšanu uz ekonomikas ministra amatu paziņoja deputāts Didzis Šmits.

Krapāne savu kandidatūru atsaukusi veselības stāvokļa dēļ. Tikmēr Šmits, kurš pagaidām uz zvaniem neatbild, pamatojot savu lēmumu, televīzijas kanālā Rīga TV24 apgalvoja, ka trešdien viņam bijusi individuāla saruna ar premjera amata kandidātu Krišjāni Kariņu (JV), kurā viņam esot pateikts, ja “es nemainīšu savus uzskatus par obligātā iepirkuma komponenti (OIK) – tieši par šo tiesisko statusu desmitgades periodā -, tad es neesmu vēlams ministrs viņa valdībā”. “Tas bija pateikts ļoti skaidri,” apgalvoja politiķis, uzsverot, ka šajā valdībā nestrādās un par to arī nebalsos.

Arī KPV LV līdzpriekšsēdētāja Linda Liepiņa paziņojusi, ka neatbalstīs Kariņa valdību. Viņa žurnālistiem uzsvēra, ka līdz ar Šmita lēmumu atsaukt savu kandidatūru uz ekonomikas ministra amatu, viņas lēmums par šīs valdības neatbalstīšanu ir “neatgriezenisks”. Iemesls tam esot viņas uzticēšanās Šmitam saistībā ar OIK sistēmas likvidēšanu, savukārt premjera amata kandidātam Kariņam un Jaunajai Vienotībai viņa šajā jautājumā neuzticas.

Liepiņa sākotnēji paziņoja, ka neatbalstīs topošo Kariņa valdību, ja tās deklarācijā netiks iekļauts punkts par OIK sistēmas atcelšanu. Līdzīgu ierakstu Facebook piektdien publicēja arī KPV LV deputāte Katrina Sprūde, savukārt parlamentārietis Aldis Gobzems (KPV LV) dalījās ar šiem ierakstiem, piebilstot, ka “turpinājums sekos”.

Gobzems teica, ka aicina frakciju balsot pret šo valdību. Valdību neatbalstīšot četri deputāti – viņš, Šmits, Linda Liepiņa un Karina Sprūde, pastāstīja Gobzems.

Pagājušā gada decembrī arī Gobzema vārds bija starp ministru amatu kandidātiem – viņš pretendēja uz iekšlietu ministra krēslu, tomēr Kariņš viņa kandidatūru noraidīja. Lai gan sākotnēji Gobzems paziņota, ka KPV LV nemainīs viņa kandidatūru iekšlietu ministra amatam, vēlāk viņš pats atteicās no šī amata. Tas neesot bijis saistīts ar frakcijas lēmumu.

Komentējot partijas biedru piektdienas aktivitātes, KPV LV frakcijas priekšsēdētājs Zakatistovs žurnālistiem uzsvēra, ka frakcija par nostāju attiecībā uz Kariņa veidojamo valdību lems tikai pirmdien.

Viņš uzsvēra, ka sestdien partijas pārstāvji piedalīsies valdības veidošanas sarunās un pirmdien paredzēts rīkot frakcijas sēdi deputātiem – vai tam, kas “palicis no frakcijas”. Brīvdienās paredzēts domāt, kā tālāk rīkoties, bet “nebūs straujas kustības”, pauda politiķis. Viņš arī izteicās, ka KPV LV frakcijā ir daži solisti, kas neļauj atbilstoši rīkoties.

Premjera amata kandidāts Kariņš pateicies Šmitam par ieguldīto darbu un norādījis, ka aicinās KPV LV izvirzīt jaunu kandidātu uz ekonomikas ministra amatu.

Savukārt “Jaunās Vienotības” politiķis Arvils Ašeradens sacīja, ka daļa KPV LV frakcijas ir ļoti koleģiāla, vērsta uz sadarbību un profesionāli piedalās darbā. Politiķis gan atzina, ka ir neliela KPV LV deputātu grupa, kura ir pret dalību valdībā. Tie esot četri cilvēki, kuri mēģinot šūpot laivu. Kopumā KPV LV frakcijā ir 16 deputātu.

Viņaprāt, nav nekāda pamata, lai valdība netiktu apstiprināta nākamnedēļ, kā tas bija iecerēts.

Kariņš piektdien žurnālistiem pēc kārtējām partiju sarunām pauda, ka ir panākta gala vienošanos par sadarbības līgumu. Tāpat partijas spērušas krietnu soli uz priekšu darbā ar valdības deklarāciju. Sestdien iecerēts iziet cauri visam deklarācijas tekstam. Politiķi līdz šim ir arī vienojušies par fiskālās disciplīnas līgumu.

Kariņa vērtējumā topošo partneru sarunas ir ļoti koleģiālas. Komentējot KPV LV deputāšu Liepiņas un Sprūdes izteikumus, Kariņš norādīja, ka politiķi strādā ar KPV LV kā ar līdzvērtīgu kolēģi un potenciālu sadarbības partneri. Kariņš tic, ka partijas var kopā strādāt un viņam neesot iemelsu domāt, ka tas nav iespējams.

Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētājs Jānis Bordāns norādīja, ka pie sarunu galda KPV LV pārstāvji tik kategorisku viedokli kā sociālajos tīklos nav pauduši. Par redakciju attiecībā uz OIK sistēmas atcelšanu partijas runāšot sestdien.

Tikmēr Attīstībai/Par! līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce sacīja, ka politiķi atbilstoši savai pieejai un attieksmei izvēlas veidu, kā komunicēt par darbam tik svarīgu jautājumu. Attīstībai/Par! apspriež priekšlikumus pie sarunu galda un Kariņa piedāvāto diskusiju modeli vērtē kā konstruktīvu.

Savukārt nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars norādīja, ka daļa KPV LV varētu neatbalstīt topošo valdību, taču tie cilvēki, kuri ir pie sarunu galda, dara visu iespējamo, lai izveidotu stabilu un rīcībspējīgu valdību.

KPV LV politiķe Ramona Petraviča apstiprināja, ka šodien topošie partneri vienojušies par sadarbības līgumu, kā arī strādājuši pie valdības deklarācijas, sperot nozīmīgu soli tuvāk valdības apstiprināšanai. Viņa arī piebilda, ka nevar komentēt kolēģu izteikumus.

Autors: LETA / Foto: LETA