Kopš šī gada sākuma bezdarbnieku vecumā no 15 līdz 29 gadiem skaits Latvijā ir samazinājies par 13%, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) statistikas dati. Lielākais bezdarba samazinājums novērojams Kurzemē (21%) un Vidzemē (19%), nedaudz mazāks samazinājums ir arī Zemgalē (14%), Rīgā (11%) un Latgalē (8%).

Kā norāda NVA, jauniešu nodarbinātības veicināšanā lielu ieguldījumu sniedz gan NVA filiāles, gan darba devēji un nevalstiskās organizācijas, gan pašvaldības un jauniešu centri, kas piedāvā dažādas nodarbinātības iespējas un daudzpusīgas konkurences paaugstināšanas aktivitātes jauniešiem Latvijas novados.

Ventspils Jauniešu mājas vadītājs Kristians Jacevičs skaidro, ka pēdējo gadu laikā redzams, ka pašvaldība arvien vairāk strādā, lai jauniešiem būtu darbavietas dzimtajā pilsētā un jauniešu bezdarbs samazinātos. “Mēs strādājam pie tā, lai uzņēmumi sadarbojas ar izglītības iestādēm un sniedz jauniešiem prakses iespējas savā profesijā. Tāpat nodarbojamies ar jauniešu iesaisti dažādos pašvaldību un NVA piedāvātajos nodarbinātības pasākumos,” skaidroja Jacevičs.

Pēc viņa paustā, viens no jauniešu nodarbinātības veicināšanas projektiem ir “Jauniešu garantijas”, kas jauniešiem sniedz mācību stipendiju un apmaksātus ceļa izdevumus, ja mācību iestāde vai darbavieta atrodas blakus pilsētā vai novadā. “Šāds atbalsts jauniešiem ir ļoti nepieciešams. Uzskatu, ka šādi pasākumi ceļ reģionu attīstību un palīdz jauniešiem attīstīties savos novados. Bet, protams, par jauniešu nodarbinātību mums ir jādomā ne tikai projektu, bet arī valstiskā līmenī. Ir jāceļ izglītības kvalitāte, lai jaunieši spētu veiksmīgi nonākt darba tirgū,” norādīja Jacevičs.

Vienlaikus situācijas uzlabošanos pēdējo trīs gadu laikā novadā manījusi arī Madonas jauniešu iniciatīvu centra Burbulis vadītāja Lana Vihrova. “Pašvaldība jauniešiem var piedāvāt aizvien vairāk darba vakanču, un arī uzņēmumi pamazām vairāk apzinās, ka jaunieši ir perspektīvi darbinieki, kuriem jādod iespējas iegūt darba pieredzi,” skaidroja Vihrova.

Pēc viņas domām, tam lielu stimulu devis gan aktīvais jaunatnes speciālistu darbs, gan pašvaldību un NVA organizētie atbalsta projekti, kas gandrīz visiem jauniešiem novadā, kuriem bijusi vēlme, devuši iespēju iesaistīties.

Kā liecina NVA dati, 2013.gadā bezdarbnieku skaits Latvijā bija 93 321, no tiem katrs piektais jeb 20% bezdarbnieku bija vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Taču pēdējo četru gadu laikā jauniešu bezdarba tendences ir mainījušās – jaunu cilvēku bezdarbnieku skaits visā Latvijā ir samazinājies par 31%.

Rīgā jauniešu bezdarbs sarucis par 24%, bet vislielākais samazinājums vērojams tieši Latvijas reģionos – 39% Vidzemē, 38% Kurzemē, 33% Zemgalē un 31% Latgalē.

Autors: LETA / Foto: LETA