Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) ārstēts pirmais gripas pacients – sieviete ar gripu saslimusi ceļojuma laikā Briselē.

Slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa norādīja, ka patlaban ir grūti prognozēt, kad Latvijā sāksies ikgadējā gripas epidēmija, taču parasti tas nenotiek ātrāk par janvāri.

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle norāda, ka šobrīd Latvija un citviet Eiropā tiek reģistrēti vien atsevišķi saslimšanas gadījumi ar gripu.

Pēc Lietiņas paustā, gripas paciente, kura saņēma pretvīrusu terapiju Latvijas Infektoloģijas centrā, patlaban jau atveseļojusies. Paciente bija inficējusies ar gripas vīrusu ceļojuma laikā Briselē, kur bija kontaktējusies ar gripas slimnieku. “Sievietei gripa noritējusi ar tipiskiem simptomiem – pēkšņs sākums ar augstu temperatūru, galvassāpes, aizlikts deguns bez iesnām, sauss, rejošs klepus un muskuļu sāpes, ko tautā dēvē par kaulu laušanu,” skaidroja Lietiņa.

Citi gripas slimnieki līdz šim Latvijas Infektoloģijas centrā nav nonākuši, bet, tā kā aktivizējušies saaukstēšanās slimību vīrusi, mediķi ikvienu aicina rūpēties par profilaksi pret saaukstēšanās slimībām un gripu.

Vakcinācija pret gripu ir ieteicama ikvienam, taču Rozentāle īpaši aicina, negaidot gripas epidēmijas sākumu, vakcinēties iedzīvotājus, kuriem ir paaugstināts risks izslimot gripu smagā formā. “Riska grupu iedzīvotājiem gripa var izraisīt smagas komplikācijas, tai skaitā plaušu karsoni un dažādu hronisku slimību saasināšanos. Katru gadu gripas izraisītas komplikācijas ir cēlonis vairākiem nāves gadījumiem,” uzsver Rozentāle.

RAKUS atgādina, ka paaugstināts risks saslimt ar gripu un saskarties ar smagām komplikācijām ir cilvēkiem ar hroniskām veselības kaitēm, jo īpaši plaušu slimībām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, nieru un aknu slimībām, kā arī vielmaiņas slimībām, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Tāpat riska grupa ir grūtnieces un bērni līdz divu gadu vecumam, jo dzīves pirmajos gados imūnā sistēma vēl tikai veidojas.

Autors: LETA / Foto: LETA