Svētdien, 2.decembrī, sākas Adventa laiks. Tas ir četru nedēļu cikls, un pirmā Adventa svētdiena ir tā, ar kuru sākas Ziemassvētku – Kristus dzimšanas svētku gaidīšanas laiks.

Kā informēja Latvijas Romas katoļu Baznīcas Informācijas centrā, Advents katoliskajā baznīcā ir laiks, kurā Kristum ticīgie ir aicināti sagatavoties Kristus piedzimšanas svētkiem un Dieva Dēla atnākšanai laiku beigās. Vārds „advents” ir cēlies no latīņu valodas vārda „adventus”, kas nozīmē atnākšana.

Lai pilnīgāk izdzīvotu šo Adventa laiku, baznīca aicina ne tikai ticīgos, bet ikvienu vairāk laika veltot lūgšanai, atturībai, grēksūdzei un žēlsirdības darbu veikšanai. “Šajās nedēļās līdz Kristus piedzimšanas svētkiem ticīgie ir aicināti atturēties no skaļiem izklaides pasākumiem, meklējot klusumu, kurā var labāk saklausīt Dieva balsi sirdsapziņā. Tāpat šai laikā Baznīcā tiek piedāvāti īpaši pasākumi un iespējas, lai arī, esot kopā ar citiem, labāk sagatavotos gaidāmajiem svētkiem,” norāda baznīca.

Tradicionāli Adventa laikā katru svētdienu tiek aizdedzināts pa vienai svecītei Adventa vainagā, kas simbolizē, ka Kristus ir vienīgā saule, mūsu ciemiņš. Turklāt saskaņā ar tradīciju vainagam, tāpat kā Kristum, ir divi tituli – karaliskais un uzvarētāja tituls. “Adventa vainags mums pasludina, ka bērns, ko visas tautas gaida, ir karalis, kurš uzveic tumsu ar savu gaismu. Priežu vai egļu zari, ko izmanto, pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību,” pastāstīja baznīcā.

Katrai Adventa svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, gatavojoties Kristus atnākšanas svinēšanai. Tradicionālā Adventa krāsa ir violeta vai purpura, izņemot trešo Adventa svētdienu, kad dominē rozā kā prieka krāsa.

Adventa pirmajā svētdienā sākas jaunais Baznīcas liturģiskais gads, kas tradicionāli noslēdzas ar Mūžības svētdienu. Šāda kārtība veidojusies no izpratnes, ka cilvēka ticības dzīve sākas līdz ar sastapšanos ar Kristu. Kristus ir Dievs, kurš kā bērns ienāk cilvēka dzīvē, pieaug, atstāj savu mācību, mirst pie krusta, Lieldienās augšāmceļas un vada cilvēku uz sastapšanos ar Dievu pēc laicīgās dzīves.

Prmā Adventa svētdiena ir veltīta pārdomām par cilvēku mērķi un beigu lietām: to, kas gaidāms pēc šīs dzīves un pasaules, no kurienes katrs no mums nāk un uz kurieni dodas, par eksistences jēgu un Dieva meklējumiem. Taču Bībele mudina palūkoties apkārt un ieraudzīt daudzās zīmes, ka Dieva valstība ir tuvu.

Savukārt pārējās Adventa svētdienas soli pa solim ved tuvāk Jēzus Kristus dzimšanai kā Dieva atbildei uz jautājumiem par mūžību un dzīves jēgu. “Advents ir laiks, kad gatavojamies uzņemt Kristu,” uzsver Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, “tādēļ tradicionāli Advents ir nevis izpriecu un iepirkšanās, bet gavēņa laiks. Mēs gaidām Jēzus nākšanu pie mums priecīgā vienkāršībā, klusumā un savaldībā.”

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA