Aizbraucot Ventspilī uz Ostas ielas promenādi, uzreiz pamanām vēsturisko vides mantojuma eksponātu “Dzenskrūve “Cilvēciskais spēks””. Tā kā eksponāts ir nestandarta mehānisms un aukstā laikā var tikt bojātas rotējošās detaļas, līdz nākamā gada pavasarim tiks izslēgts dzenskrūves griešanās mehānisms.

Tas ir mākslinieka Kirila Panteļejeva veidotais darbs, kam par pamatu ir jūras dzelmē atrastā kuģu dzenskrūve. Šo dzenskrūvi no jūras dzelmes izcēla Ventspils brīvostas pārvaldes ūdenslīdējs Deniss Lapins. Tā ir milzīgā detaļa, kuras diametrs sasniedz 3,4 metrus un svars ir ap 2 tonnām. Lai no tā izveidotu eksponātu, izbūvēja jaunu kuģa korpusu, pie kura piestiprināja atjaunoto dzenskrūvi. Apskates objekts ir īpašs ar to, ka kuģa korpusā iestrādāts kloķa klaņa mehānisms un tā metāliskajā korpusā atrodas stikla lodziņš, kurā var vērot, kā, griežoties stūrei, darbojas mehānisms un griežas pati dzenskrūve.

Ostas ielas promenāde visu gadu ir iemīļota vieta Ventspils iedzīvotājiem un viesiem, jo no tās paveras brīnišķīgs skats uz Ventu, jūras vārtiem, senajām ostas darbnīcām, iespaidīgo boju kolekciju, vides objektu “Dzenskrūve “Cilvēciskais spēks”” un eksponēto loču kuģi “Rota”.

 

6.11.2023. / Autors: Ventspils Komunālā pārvalde / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs