Krīzes laikā papildu sociālais atbalsts sagaida ģimenes ar bērniem, kā arī tiks paplašināts bezdarbnieku pabalsta saņēmēju loks, lēma Saeima galīgajā lasījumā. 

Parlamentāriešu atbalstītie likuma grozījumi paredz, ka ģimenēm, kuras Covid-19 ārkārtējās situācijas dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības un saņem pabalstu šajā krīzes situācijā, pabalsta apmēru palielinās par 50 eiro mēnesī par katru bērnu. Šī likuma norma attieksies arī uz audžuģimenēm un aizbildņiem. Pabalstu izmaksās no pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet valsts to pašvaldībām kompensēs pilnā apmērā, skaidroja Saeimas preses dienestā.

Pašvaldība neizmaksās vai samazinās par attiecīgo daļu pabalstu krīzes situācijā par laikposmu, kad personai atbilstoši tiesību aktos noteiktajam ir piešķirts dīkstāves pabalsts un piemaksa pie tā par apgādībā esošu bērnu.

Ja pašvaldība līdz šī gada 17.aprīlim būs piešķīrusi ģimenei vai personai pabalstu krīzes situācijā par šī gada martu, arī par šo periodu pašvaldībai būs jānodrošina pabalsta palielināšana par katru bērnu 50 eiro apmērā, paredz grozījumi.

Tāpat paredzēts arī papildināt personu loku, kurām būs tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu. Līdz ar to līdz šī gada 31. decembrim tiesības pretendēt uz bezdarbnieka statusu būs arī mikrouzņēmuma īpašniekam, kura uzņēmumam nav apgrozījuma, tai skaitā pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas. Tāpat tas attieksies uz pašnodarbināto, kurš negūst ienākumu, tai skaitā pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas. Uz bezdarbnieka pabalstu gan nevarēs pretendēt fiziska persona, kura veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu.

Tāpat līdz šī gada 31.decembrim bezdarbnieka statusu varēs saglabāt personas, kas iesaistās īslaicīgos darbos uz laiku līdz 120 dienām līdzšinējo 60 dienu vietā. Šādā gadījumā bezdarbnieka statuss tiks apturēts uz laiku, ja darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statuss divreiz 12 mēnešu periodā iegūts uz laiku, kas kopā nepārsniedz 120 dienas. Likums pašreiz pieļauj, ka bezdarbnieks, saglabājot bezdarbnieka statusu, var īslaicīgi kļūt par darba ņēmēju vai pašnodarbināto uz laiku līdz 60 dienām 12 mēnešu periodā, skaidroja parlamentā.

17.04.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay.com