Viens no iedzīvoju ekonomiskās aktivitātes un arī labklājības rādītājiem ir nekustamā īpašuma tirgus. Ventspilnieks.lv pētīja, kas nekustamo īpašumu tirgū notiek Ventspilī – cik un kādus dzīvokļus izīrē, kādus īrē, un kāda ietekme uz mājokļu īres tirgu ir sezonalitātei?

“Ventspilī ir pieprasīti neapbūvēti zemesgabali privātmāju apbūvei vidēji no 1000 – 1700 kvadrātmetru platībā, turklāt pieaugot ģimeņu ienākumu līmenim, aug interese par privātmāju un lielāku dzīvokļu iegādi”, tā laikrakstam Dienas Bizness situāciju mūsu pilsētas nekustamā īpašuma tirgū gada sākumā komentēja VAS Valsts nekustamie īpašumi Nekustamā īpašuma portfeļa vadības pārvaldes direktore Vineta Vigupe.

Lai arī darījumu skaits dzīvokļu un privātmāju segmentā pagājušajā gadā palicis nemainīgs, pārdoto dzīvokļu īpatsvars darījumos ar trīsistabu dzīvokļiem Ventspilī 2018.gadā pieaudzis par vairāk nekā 40%, sasniedzot maksimālo pārdošanas cenu nedaudz virs 900 eiro kavdrātmetrā. Šādu dzīvokļu pārdošanas cenas 2018. gadā reģistrētas robežās no 15 000 eiro līdz pat 72 000 eiro, kas ir vidēji no 20 000 -35 000 eiro par dzīvokli, divistabu dzīvokļi – no 7 500 eiro līdz 30 000, kas vidēji ir no 10 000 – 18 000 eiro par dzīvokli.

Saskaņā ar Vigupes teikto, šīs tendences, visticamāk, arī turpmāk paliks nemainīgas. Tas arī saprotams, jo nekustamo īpašumu cenas kāpumam nepieciešama arī pieprasījuma palielināšanās. Sliktā ziņa ir tā, ka saskaņā ar oficiālās statistikas datiem pastāvīgo iedzīvotāju skaits pilsētā turpina sarukt par vidēji 500 iedzīvotājiem gadā. Tiesa, savu un nebūt ne mazu artavu nekustamo īpašumu darījumos dod mūsu kaimiņi lietuvieši – ņemot vērā, ka Ventspils kā jūras kūrorta cenas ir ievērojami pievilcīgākas kā Palangā, lietuvieši šeit labprāt pērk dzīvokļus to izīrēšanai vasaras sezonas laikā.

Uzņēmīgie kaimiņzemes iedzīvotāji dzīvokļus šeit sāka uzpirkt apmēram pirms desmit gadiem, un tolaik tie vidēji maksāja nedaudz vairāk kā piecus tūkstošus eiro. Šodien cenas ir trīskāršojošās, taču arī tās lietuviešiem šķiet pietiekami zemas. Taču tā kā mājokļi tiek pirkti galvenokārt vasarnieku vajadzībām, Lietuvas uzņēmējus interesē īpašumi, par kuriem gada aukstajos mēnešos nenāksies maksāt apkures rēķinus, līdz ar to priekšroka tiek dota dzīvokļiem bez centrālās apkures.

Interneta vietnē ventspils.lt augusta vidū atrodami 14 aktuāli piedāvājumi gan dzīvokļu,  gan arī mājas īrei. Cenas svārtās no 50 eiro diennaktī (par 28 kvadrātmetru vienistabas dzīvoklīti) līdz 120 eiro diennaktī par trīsistabu apartamentiem vai astoņu cilvēku izmitināšanai piemērotu māju Staldzenē.

Īstermiņa nomas piedāvājumu netrūkst arī portālā ss.com. Augusta vidū tajā rodami vairāk kā 60 aktuālie piedāvājumi, un arī cenu spektrs ir ļoti plašs – sākot no 10 līdz 75 eiro par diennakti.

Arī piedāvājumi mājokļa izīrēšanai ilgtermiņā netrūkst. Augusta vidū ss.com ir 16 aktuāli piedāvājumi. Par vienistabas dzīvokli tiek prasīti vidēji 130 eiro mēnesī (plus komunālie maksājumi), divistabu dzīvokļu īres cenas atkarībā no to atrašanās vietas un dzīvokļa labiekārtotības pakāpes svārstās no 150 – 350 eiro mēnesī, bet trīsistabu dzīvokli iespējams noīrēt sākot no 200 līdz 500 eiro mēnesī. Pieejams arī četristabu dzīvoklis par 250 eiro mēnesī. Kā redzam, piedāvājumu spektrs ir gana plašs. Vēlme īrēt dzīvokli izteikta 16 sludinājumos. Pārsvarā cilvēki meklē divistabu dzīvokļus.

Savukārt pārdošanā tikai šajā portālā vien augusta vidū izlikti 85 dzīvokļi. No tiem 29 vienistabas (cenu amplitūda svārstās no 4000 tūkstošiem eiro līdz 25 tūkstošiem eiro), 37 divistabu (6,390 – 57 900 eiro), 13 trīsistabu (18 000 – 69 000 eiro), 5 četristabu (30 000 – 58 500 eiro) un viens piecistabu dzīvoklis ( 90 000 eiro). Visi dzīvokļi pārdošanā izlikti pēdējā pusotra mēneša laikā, un cenas svārstās atkarībā no dzīvokļa atrašanās vietas un labiekārtotības pakāpes. Ar pircējiem situācija ir interesantāka. Piemēram, kādā sludinājumā tiek teikts, ka pērk 1,2,3,4 istabu dzīvokļus Ventspilī – samaksa uzreiz, ir 8 fizisku personu sludinājumi, un interesi par dzīvokļu iegādi izrāda arī nekustamā īpašuma aģentūra Ventspils Saules Nami, kā arī All invest Real estate, kura norāda, ka “pērk un ņem uz realizāciju 1-2-3-4-5 istabu dzīvokļus. Jebkurā rajonā, jebkādā stāvoklī. Var arī ar parādiem un apgrūtinājumiem.”

Ventspilnieks.lv izpētīja vien lielākajā sludinājumu portālā ievietotos sludinājumus, taču tendence ir redzama. Dzīvokļu tirgū piedāvājums pagaidām pārsniedz pieprasījumu, bet vasara, kā jau tas kūrortpilsētās ierasts, mājokļu īpašniekiem ir karstākais pļaujas laiks. Tas, savukārt, liecina, ka Ventspils kā kūrorts ir gana iecienīts.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay