Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, 12. oktobrī tiekoties ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, jau atkārtoti uzsvēra: epidemioloģiskai situācijai strauji pasliktinoties, valstspilsētu pašvaldības nedrīkst vilcināties ar lēmumu pieņemšanu par sabiedriskā transporta darbu. Tām ir apņēmīgi jāizmanto dotās pilnvaras un jālemj par dažādiem ierobežojumiem pārvadājumos.

Lielo pilsētu pārstāvji atzina: viens no veidiem, kā to panākt, varētu būt plūsmas diferencēšana, atceļot atvieglojumus konkrētos diennakts laikos – no rītiem un vakaros, kad nepieciešams nodrošināt skolēnu nokļūšanu skolās un strādājošo nokļūšanu darba vietās. Pašvaldību politiķi arī norāda, ka situācija dažādās pilsētās ir atšķirīga un tieši tādēļ lēmumu pieņemšana katrai pašvaldībai individuāli ir piemērotākais risinājums.

Sabiedriskajā transportā pastāv augsti epidemioloģiskie riski, un šī pakalpojuma pasūtītājiem valstspilsētās, ieskaitot Ventspili, ir tiesības mainīt kārtību, kādā notiek pasažieru pārvadājumi. Tai skaitā – arī tiesības noteikt reisus, kuros pasažierus var uzņemt tikai ar sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu. Tāpat ir iespējams pārskatīt noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus dažādām personu grupām – vai nu tos atceļot, vai ierobežojot to izmantošanas laiku. Arī Ministru kabinets vēl turpinās lemt par veidiem, kā organizēt sabiedrisko transportu ārkārtas situācijas laikā.

Apsteidzot ministru, pašvaldības SIA “Ventspils reiss” jau pagājušajā nedēļā aicināja pilsētniekus atbildīgi izmantot autobusu satiksmi. Nereti Covid-19 slimnieki pārvietojies ar sabiedrisko transportu, tādējādi palielinot inficēšanās risku pasažieru vidū. Tāpēc uzņēmums atgādina svarīgākos piesardzības pasākumus.

Šobrīd autobusā (vai citā sabiedriskajā transportlīdzeklī) vienlaikus var pārvadāt 80% no kopējā atļautā pasažieru skaita. Pasažieriem, pārvietojoties ar sabiedrisko transportu, ir obligāti jāizmanto aizsegs, kas pilnībā aizklāj gan muti, gan degunu.

Autobusa vadītājam ir tiesības neuzņemt vai izsēdināt no autobusa pasažieri, kuram nav mutes un deguna aizsega, vai arī tas netiek pareizi lietots. Taču viņa/viņas galvenais uzdevums ir droši pārvadāt pasažierus, līdz ar to vadītajam nav iespējams izsekot līdzi katra pasažiera rīcībai autobusa salonā.

Tāpēc “Ventspils reiss” aicina pasažierus būt disciplinētiem un pašiem sekot līdzi, kā tiek lietots mutes un deguna aizsegs; rūpīgi izvērtēt katra brauciena nepieciešamību un iespēju robežās izmantot sabiedrisko transportu laikā, kad tajā ir mazāk pasažieru; iekāpjot sabiedriskajā transportā, ievērot distancēšanos; neizmantot sabiedrisko transportu īsiem braucieniem.

Pašvaldības SIA “Ventspils reiss” atgādina: nepieciešamības gadījumā pasažieriem vēl aizvien autoostā ir iespēja saņemt pašvaldības sarūpētās vairākkārt izmantojamās sejas aizsargmaskas. Uzņēmums veic visus paredzētos epidemioloģiskās drošības pasākumus, tostarp autobusu dezinfekciju starp reisiem un darba dienas beigās, vēdināšanu u.c.

 

18.10.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs