Veicot parlamentāro izmeklēšanu saistībā ar tā dēvētajām oligarhu sarunām, tiktu izgaismoti notikušie valsts nozagšanas procesi, sacīja partijas Vienotība Saeimas deputāts Andrejs Judins.

Vienotība Judinu izvirzījusi kā iespējamo kandidātu komisijas vadītāja amatam, ja tiks savākti nepieciešamie paraksti parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanai.

Vaicāts par parlamentārajām izmeklēšanām veltīto kritiku, ka tās nesniedzot kādus praktiskus rezultātus, politiķis norādīja, ka pašreizējā situācija atšķiras no iepriekšējiem gadījumiem. Publiskotās sarunas rada aizdomas, ka notika un notiek valsts nozagšana un ka ir cilvēki, kas strādā nevis valsts, bet savtīgās interesēs.

Judins uzsvēra, ka jau pats izmeklēšanas process būs vērtējams kā pozitīvs rezultāts. Tās laikā uz komisiju varēs izsaukt cilvēkus, kas ir saistīti ar šīm sarunām, un viņiem par nepatiesu liecību sniegšanu būs jārēķinās ar kriminālatbildību. Parlamentārās izmeklēšanas process izgaismos “šo vidi” – deputātiem būs iespēja iepazīties ar krimināllietas materiāliem un iegūt papildu informāciju, iztaujājot cilvēkus.

Tāpēc svarīgs būs komisijas darba process, ne tikai galaziņojuma pieņemšana, par kuru kāds varētu arī nolemt neparakstīties, skaidroja deputāts.

Politiķim gan ir jautājums, vai atsevišķas partijas, kuru pārstāvji ir kaut kādā veidā saistīti ar šīm sarunām, darbam komisijā varēs atrast cilvēkus bez interešu konflikta. Vai parlamentārajā izmeklēšanā varēs iesaistīt deputātus, kas varēs atmest savu lojalitāti un nepildīs kādus “lūgumus” par nepieciešamo rīcību, savu jautājumu sīkāk skaidroja deputāts.

Judins norādīja, ka Saeimā strādā daudz godīgu parlamentāriešu, tomēr viņš neuzticas, ka visi kolēģi būtu gatavi godīgi veikt parlamentārās izmeklēšanas darbu.

Nepieciešamību veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju politiķis skaidros pirmdien, 10.jūlijā, koalīcijas sanāksmē. Iespēja atbalstīt parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi būs atvērta visiem deputātiem un šajā jautājumā neesot dalījuma starp opozīciju un pozīciju.

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanas rosināšanai nepieciešams savākt vismaz 34 deputātu parakstus.

Kā ziņots, Vienotība aicinās koalīcijas partnerus izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par tā dēvētajām “oligarhu sarunām”, pēc Saeimas valdes un frakcijas sanāksmes 5.jūlijā sacīja partijas vadītājs Piebalgs.

Jau vēstīts, ka viesnīcā Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

Autors: LETA / Foto: LETA