Lai gan koalīcijas partijas vēl tikai gatavojas diskutēt par kritērijiem, izvēloties nākamo Valsts prezidentu un arī par iespēju valdību veidojošajām partijām virzīt vienu kopīgu kandidātu, viena iespējamā kandidatūra tiek vērtēta arvien nopietnāk. Tas ir Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, par kura izvirzīšanu jau iepriekš izteikusies Nacionālā apvienība. Ļoti iespējams, Levits arī kļūs par koalīcijas vienotu kandidātu, taču pašlaik oficiāli atbalstu viņam paudušas vēl tikai divas partijas – Nacionālā apvienība un Jaunā konservatīvā partija.

Pēc Nacionālās apvienības domām, Levits ir vislabākais kandidāts prezidenta amatam. “Mēs mēģinām saprast, vai varam koalīcijā panākt vienotu  viedokli par Levitu. Levits no visiem būtu labākais, un citām partijām būtu grūti objektīvi piedāvāt labāku,” tā LTV Panorāmai teica Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

“Mēs esam pieņēmuši lēmumu atbalstīt Levitu, un nav pamata mums virzīt savu kandidātu,” tā savukārt izteikusies Jaunās konservatīvās partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe. Tas nozīmē, ka Levitam šobrīd jau būtu drošs divu partiju atbalsts.

Valdību veidojošās Jaunās Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Arvils Ašeradens pauž pozitīvu viedokli par Levitu, taču pirms lēmuma pieņemšanas vēlas dzirdēt virzītāju argumentus. “Būtu ļoti svarīgi, lai koalīcija pati vienotos par vienu kopēju prezidenta kandidātu, nevis, ka ievēlēšana būtu iespējama ar opozīcijas balsīm,” tā Ašeradens. Attīstībai/PAR! un KPV LV vēl lems par šo jautājumu.

Iepriekš izskanējis un arvien aktuālāks ir viedoklis, ka nepieciešams vienoties tieši par vienu un konkrētu kandidātu, kuru atbalstītu Saeimas vairākums un nerastos nepatīkami pārsteigumi, kādi bija vērojami iepriekšējās vēlēšanās un rotaļāšanās ar amata kandidātiem, kā to darīja Zaļo un zemnieku savienība. ZZS jau paziņojusi, ka par Levitu noteikti nebalsos, taču arī par savu kandidātu Raimondu Vējoni arī vairs neiestājas.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA