Taromāts CITRO veikalā Andreja ielā

Šomēnes Latvijas veikalos sāk uzstādīt pirmās iekārtas stikla, PET un skārda iepakojuma pieņemšanai. Taču to darbība tiks uzsākta tikai 2022. gada 1. februārī. Tad mūsu valstī beidzot – līdzīgi kā jau vairākus gadus Lietuvā un Igaunijā – tiks ieviesta pilnvērtīga depozīta sistēma. Tā ļaus par noteikta veida taru saņemt ķīlas naudu – 10 centus (kā veikalā atprečojamu čeku).

Starp šīs vides tīrībai svētīgās sistēmas celmlaužiem ir arī Venstpils – viens no pirmajiem pieciem taromātiem ir jau uzstādīts CITRO veikalā (pārējie četri – Rīgas “Maximās”).

Kā ziņo ierīču uzstādītājs SIA “Depozīta Iepakojuma Operators”, Latvijā – vairāku tirdzniecības ķēžu veikalos un arī benzīntankos – tiks izvietoti trīs dažādu veidu taromātu modeļi. Tie attiecīgi paredzēti izvietošanai nelielos, vidēja izmēra vai lielos veikalos. Savukārt pašos lielākajos veikalos plānots izvietot pat divus lieljaudas taromātus, lai iepakojumu nodošana neveidotu garas rindas.

Līdz depozīta sistēmas darbības sākumam Latvijā paredzēts uzstādīt ap 800 taromātu, tajā skaitā apmēram 200 vietās tos plānots izvietot āra kioskos tirdzniecības vietu tuvumā. Iekārta spēs identificēt iepakojumu pēc tā formas, svara, materiāla veida un svītrkoda. Tāpat SIA DIO ir uzsākusi līgumu parakstīšanu par manuālo pieņemšanas punktu izveidi pavisam nelielos veikalos.

Neraugoties uz abu baltiešu kaimiņu gadiem, bet Ziemeļvalstu – desmitgadēm ilgo pozitīvo pieredzi, Latvijā šis process tika apzināti sabotēts. “Depozīta sistēmas ideju Latvijas politiķi muļļājuši jau pārdesmit gadu. Iepriekšējā reizē šī iecere tika pazudināta tieši Saeimas priekšvēlēšanu gaisotnē,” pirms trim gadiem vēstīja TV3 ziņu dienests. Tiek apgalvots, ka sabotāžu panākuši atkritumu pārstrādātāji, kas vēlas saglabāt sev bezmaksas izejvielas, jo īpaši – viegli pārstrādājamo un pieprasīto PET plastmasu.

 

23.09.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Ventspilnieks.lv