Svarīgi saprast, kuras partijas ir gatavas veidot koalīciju, tāpēc pirms jauna premjera nominēšanas Valsts prezidents Raimonds Vējonis plāno vēlreiz tikties ar parlamentā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem.

Vējonis aizvadītajā nedēļā atsauca Jaunās konservatīvās partijas (JKP) politiķa Jāņa Bordāna nomināciju premjera amatam, jo viņam neizdevās vienoties par valdības sastāvu un darbiem. Savukārt otrdien Rīgas pilī prezidents uzklausīja apvienības Attīstībai/Par! (AP) premjera amata kandidāta Arta Pabrika un KPV LV premjera amata kandidāta Alda Gobzema redzējumus par turpmāko valdības veidošanas procesu.

Pēc tikšanās ar Vējoni Pabriks žurnālistiem sacīja, ka pašlaik partiju nesaprašanās nav par vienu vai otru premjera amata kandidātu, bet gan par to, vai šīs partijas var vienoties par darbu valdībā. Līdz ar to arī prezidents otrdien vai trešdien vēlētos tikties ar Saeimā pārstāvētajām partijām, piebilda Pabriks. Viņš norādīja, ka saruna par koalīcijas veidošanu būtu jāsāk visiem sešiem politiskajiem spēkiem, proti, visām parlamentā ievēlētajām partijām, izņemot Saskaņu. Prezidents pašlaik neapsverot domu par ārkārtas vēlēšanām. Šāda iespēja nav prezidenta plānā un nebūs.

Runājot par savu kandidatūru premjera amatam, Pabriks norādīja, ka saņēmis pretrunīgus signālus no atsevišķām partijām. KPV LV un Jaunā konservatīvā partija (JKP) publiski paziņoja, ka Pabrika vadītājā valdībā neies. Tomēr Pabriks ir informēts, ka KPV LV valdē šāds lēmums neesot pieņemts.

Tikmēr KPV LV premjera amata kandidāts Gobzems pēc tikšanās ar Vējoni mudināja politiķus atteikties no iepriekš “novilktajām līnijām” valdības veidošanas procesā. Viņš gan konkrēti nenosauca, uz kuru no politiskajiem spēkiem šis viņa aicinājums attiecas. “Aicinu visus politiķus, kas personisko argumentu dēļ ir novilkuši līnijas, kas apgrūtina jebkādas iespējas jebkādos formātos veidot valdību vai veidot sarunas par valdību, padomāt valstiski un atkāpties no šīm līnijām,” sacīja Gobzems.

Gobzems arī atvainojās “savam konkurentam”, AP premjera kandidātam Pabrikam par to, ka kāds varētu būt “iztulkojis nepareizi iepriekšējos paziņojumus”. Iepriekš Gobzems paudis, ka KPV LV nestrādās Pabrika vadītajā valdībā. Lūgts precizēt, vai tas nozīmē, ka KPV LV būtu gatava darboties valdībā arī Pabrika vadībā, Gobzems tieši neatbildēja. Viņš pauda, ka ar prezidentu pārrunāts tas, vai Gobzems kā premjers var vai nevar savākt balsu vairākuma atbalstu. Gobzems esot apliecinājis, ka to spēj izdarīt. Vienlaikus viņš neatbildēja uz žurnālistu jautājumu par to, kuras partijas atbalstītu viņa vadīto valdību. “Nesteidziniet mani un mūsu partiju!” mudināja politiķis.

Taujāts, vai mudinājums atkāpties no iepriekš novilktām līnijām attiecas arī uz Saskaņu, Gobzems sākotnēji tieši neatbildēja. Viņš norādīja, ka tas attiecināms uz visu sabiedrību. Atbildot uz jautājumu, vai KPV LV būtu gatava strādāt ar Saskaņu koalīcijā, Gobzems uzsvēra, ka KPV LV nav lēmusi par koalīciju un sagaida prezidenta lēmumu par premjera nomināciju.

“Mēs kā partija līdz šim brīdim esam izpildījuši visus savus solījumus,” akcentēja Gobzems, vaicāts, vai KPV LV turēs solījumu nesadarboties ar Saskaņu valdībā. Gobzems turpināja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks vēloties ieviest jaunu politiku, kas paredz turēt solījumus.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA