Sestdien visā Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanās, kurās būs iespējams nobalsot no plkst.7 līdz 22. 

Kopumā Ventspils pilsētas pašvaldību vēlēšanās darbojas 13 vēlēšanu iecirkņi. Līdz sestdienas rītam Ventspilī trīs dienu laikā jau iepriekš bija nobalsojuši 2278 jeb 9,37% vēlētāju.

Savukārt Ventspils novadā strādā 12 vēlēšanu iecirkņi visu pagastu pārvaldēs. Līdz sestdienas rītam vēlēšanās bija piedalījušies 766 balsstiesīgo jeb 8,21%.

Pēc Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes Iedzīvotāju reģistra datiem šā gada 23.maijā pašvaldību vēlēšanām Latvijā vēlēšanu iecirkņu sarakstos bija reģistrēti 1 444 318 vēlētāji. Paziņojumi par vēlēšanām tika izsūtīti arī 15 053 citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuriem ir tiesības vēlēt pašvaldību vēlēšanās Latvijā.

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus, tāpēc katram vēlētājam jābalso noteiktā iecirknī – tajā, kura vēlētāju sarakstā viņš iekļauts.

Balsošanas dokuments ir pilsoņa pase vai personas apliecība. Paziņojums par vēlēšanām nav balsošanas dokuments, tam ir tikai informatīva nozīme.

Balsotājs vēlēšanu zīmi var atstāt negrozītu vai tam paredzētajā rombiņā ar “+” atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, vai arī izsvītrot to kandidātu vārdus un uzvārdus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta. Svarīgi vēlēšanu zīmē izdarīt precīzi tādas atzīmes, kādas noteiktas vēlēšanu likumā, jo mīnusi, kāsīši, ķeksīši vai jebkuras citas atzīmes par vai pret kandidātiem netiks līdzskaitītas, norāda CVK pārstāvji.

Ierodoties vēlēšanu iecirknī, vēlētājam jāuzrāda pilsoņa pase vai personas apliecība. Lai saņemtu vēlēšanu materiālus, jādodas pie reģistrācijas galda, uz kura ir norāde ar vēlētāja kārtas numuru vēlētāju sarakstā. Ja kārtas numurs nav zināms, to var noskaidrot pie iecirkņa ieejas.

Saņemot balsošanas materiālus – vēlēšanu aploksni un zīmju komplektu – jāparakstās vēlētāju sarakstā. Vēlēšanu aploksnei jābūt apzīmogotai ar attiecīgā iecirkņa zīmogu. Tikai balsojums šādā aploksnē būs līdzskaitāms. Zīmju komplektā jābūt visām attiecīgās pašvaldības vēlēšanām reģistrēto kandidātu saraksta zīmēm sakārtotām izlozē noteiktajā secībā.

Vēlētājam balsošanai jāizmanto vēlēšanu kabīne vai nodalījums, aicina CVK. Vēlēšanu zīme jāieliek vēlēšanu aploksnē, aploksne jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē.

Neizmantotās zīmes ieteicams izmest vēlēšanu iecirknī vai pie iecirkņa izejas paņemt tā saraksta zīmi, par kuru nobalsots, lai izveidotu pilnu zīmju komplektu un neviens nevarētu uzzināt, kā vēlētājs balsojis, informē vēlēšanu komisijas pārstāvji.

Ja vēlētājs nobalsos ar tukšu aploksni, tad viņa balss tiks pieskaitīta kopējam derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam, no kura aprēķina 5% slieksni, kas kandidātu sarakstam jāpārvar, lai iegūtu deputātu vietas domē.

Autors: Ventspilnieks.lv/LETA / Foto: LETA