Veselības ministrija nākusi klajā ar rosinājumu ievērojami paaugstināt sodu par smēķēšanu neatļautā vietā, to no pašreizējiem 15 eiro palielinot vismaz līdz 100 eiro, ziņo LTV raidījums Panorāma.

Pašlaik likumā noteiktas aptuveni 20 vietas, kurās smēķēt ir aizliegts. Nedrīkst smēķēt skolu teritorijās, bērna vai grūtnieces klātbūtnē, sabiedriskā transporta pieturās un uz peroniem, dzīvojamo māju kāpņu telpās, parkos, skvēros un peldvietās, kā arī jebkurā citā publiskā vietā, ja kādam pret to ir iebildumi. Pērn policisti par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpšanu pīpētājus sodījuši gandrīz 1700 reižu.

Pašreizējo soda apmēru 15 eiro ministrija sauc par smieklīgi zemu un tas nedod vēlamo efektu. “Mūsuprāt, tas ir gana mazs sods, un viņš nav efektīvs. Ir arī daudz gadījumu, kad šie sodi tiek piemēroti atkārtoti. Līdz ar to sods tiek palielināts līdz 100 eiro,” stāstīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Ministrija rosina palielināt arī citus ar smēķēšanu saistītus sodus, tajā skaitā par smēķēšanas atļaušanu neatbilstošās telpās un dažādu aizliegtu produktu, piemēram, košļājamās un šņaucamās tabakas izplatīšanu. Ministrija cer, ka sodu palielināšana no cigarešu dūmiem pasargās tos, kas nesmēķē.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pagājušā gada pētījums liecina, ka Latvijā gandrīz katrs ceturtais iedzīvotājs vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem ir smēķētājs. Pīpē gandrīz 40% vīriešu un 12% sieviešu, ziņoja LTV Panorāma.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay