Tuvākās nedēļas laikā būs jāatliek pieraksti gan tiem, kuriem paredzēta pirmā, gan tiem, kuriem paredzēta otrā potes pret Covid-19 saņemšana, otrdienas, 16.marta, preses konferencē norādījis Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.

Savukārt par to, kas notiks ar tiem, kuri saņēmuši pirmo devu, taču nevēlēsies saņemt otro, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska sacīja, ka ikvienam ir brīva izvēle pieņemt lēmumu, ko viņš vēlas, ko nevēlas. Taču viņa aicināja nesteigties laikam pa priekšu, kamēr nav pieņemts Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) lēmums, ka pote būtu nedroša, jo līdzšinējie pētījumi norāda uz tās drošumu un efektivitāti. Zavadska atgādināja, ka AstaZeneca potes iedarbīgums pēc pirmās devas ilgst 90 dienu, pēc tam, visticamāk, imunitāte samazinās.

Ja tomēr AstraZeneca poti atzīs par nedrošu, tad ir vēl citas potes pret Covid-19, kurām ir līdzīgs darbības princips. Viņa gan aicināja «nesteigties laikam pa priekšu», runājot par tiem, kuri saņēmuši pirmo, bet «sliktākā scenārija gadījumā» nesaņems otro devu. Ja būtu šāda notikumu attīstība, ka EZA ieteiktu nelietot šo vakcīnu, tad zinātnieki rastu risinājumu, kā vislabāk rīkoties.

Uz jautājumu, kādēļ Latvija nesekoja citu valstu piemēram nelietot šo vakcīnu senioriem virs 65 gadu vecuma, Zavadska atbildēja, ka Latvijas zinātnieku veiktie pētījumi norādījuši, ka arī senioriem virs 65 gadu vecuma veidojas imūnā atbilde uz šo poti, tādēļ nav bijis vajadzības uzlikt ierobežojumu.

Savukārt uz to, kādēļ vispār tika pieņemts šāds lēmums – uz laiku apturēt AstaZeneca izmantošanu –, Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta farmakovigilances sektora vecākā eksperte Zane Neikena norādīja, ka tas darīts pēc tam, kad saņemti vairāki ziņojumi no citām valstīm.

«Pēdējie ziņojumi bija no Norvēģijas, kur bija arī viens nāves gadījums. Ziņoto gadījumu skaits [par AstaZeneca vakcīnas blakusparādībām] citās valstīs aug, tāpēc pieņēmām šo lēmumu.»

Zavadska norādīja, ka tas darīts, lai būtu pilnīga uzticība no sabiedrības, un «labāk būt pilnīgi pārliecinātiem». Psaules Veselības organizācija gan iesaka turpināt lietot šo poti pret Covid-19.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka mazinās saslimstība gan senioru vidū, gan medicīnas iestādēs.

«To mēs saistām ar to, ka vakcīna mērķtiecīgi izlietota mediķiem un senioriem.»

Henkuzens arī norādīja, ka piegādātās vakcīnas pašlaik jāuzglabā, tās nav jāmet ārā. Tāpat pašlaik netiks atcelts neviens AstraZeneca pošu pasūtījums.

Jau ziņots, ka papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija (VI) pirmdien, 15.martā, ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt potēšanu ar AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19.

Kā informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) vēl tikai vērtē saņemto informāciju par AstraZeneca potes iespējamo cēloņsaistību ar tromboembolijas gadījumiem, kā arī uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski.

Tomēr vairākas ES dalībvalstis – Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande – uz laiku,

kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu.

 

16.03.2021. / Autors: BNN / Foto: Pixabay