Kopš 14.jūlija arheoloģijas profesora un Ventspils muzeja vadošā pētnieka Armanda Vijupa vadībā notiek Ventspils muzeja arheoloģiskās ekspedīcijas darbs senās dzelzs ieguves vietā netālu no Puzes pilskalna. Ekspedīcijas mērķis ir turpināt un pabeigt 2016.gadā uzsāktos pētījumus.  

Šai vietā 2007.gadā novadpētnieks Uldis Ābiķis konstatēja dzelzs sārņus, kas liecināja par iespējamu seno dzelzs ieguves vietu. 2016.gada pētījumi apstiprināja šo pieņēmumu, atsedzot daļu no senās dzelzs ieguves krāsns paliekām. Kurzemē šāda dzelzs ieguves vieta pagaidām konstatēta pirmo reizi.

Šī gada ekspedīcijas mērķis ir pabeigt pētījumus un iegūt jaunu informāciju par senās metalurģijas norisēm, kā arī jaunas atziņas par to, kā senie kurši spēja iegūt dzelzi no purva rūdas – limonīta. Līdz šim Latvijā šādas vietas konstatētas tikai atsevišķās senvietās un pētnieku priekšstati par vēlā dzelzs laikmeta (9.-12.gadsimts) dzelzs ieguves tehnoloģijām joprojām ir visai nepilnīgi.

Ekspedīcijā piedalās Ventspils muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja speciālisti, kā arī Latvijas Universitātes studenti un skolēni.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspils muzejs