Latvijas ekonomiskās izaugsmes tempi pieaug strauji un jau šobrīd pietrūkst darbaroku, tādēļ uzņēmējiem jārēķinās ar to, ka viņi būs spiesti palielināt darbinieku atalgojumu. Tā otrdienas rītā intervijā Latvijas Radio sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Kopumā vērtējot ekonomiskās izaugsmes perspektīvu nākamajā gadā, Reizniece-Ozola arī piezīmēja, ka par 5% augs arī algas, kā arī eksporta līmenis. Tiesa, atsevišķām nozarēm, piemēram, pārtikas rūpniecībai ir jāmeklē jauni noieta tirgi, jo to aizvien ietekmē sankcijas pret Krieviju.

Latvijas ekonomikas attīstības prognozes esot labas, un tautsaimniecība virzās attīstības virzienā. Tas esot pateicoties diviem priekšnosacījumiem. Viens no tiem ir Eiropas Savienības finansējums, kas palielina investīciju apjomus – šogad tie ir 400 miljoni eiro, nākamgad 600 miljoni eiro. Šīs investīcijas “iekustina” vairākas nozares, piemēram, būvniecību. Savukārt otrs ekonomikas attīstību veicinošais faktors esot nodokļu izmaiņas.

Tomēr joprojām pastāv virkne problēmu, atzina ministre. Lai gan bezdarba līmenis krītas, nodarbināto skaits nepieaug. Līdz ar to pietrūkst cilvēku resursu, tas var bremzēt ekonomikas tālāku attīstību un arvien nopietnāk ir jādomā par ārvalstu darbaspēka piesaisti. Tāpat kvalificēta darbaspēka trūkumu var risināt ar izglītības reformām, ar kurām nu, pēc Reiznieces-Ozolas teiktā, “ārkārtīgi ir jāsteidzas”. Uz kvalificēta darbaspēka trūkuma nozīmi arvien biežāk norāda uzņēmēji. Turklāt ar nodokļu reformu būs pārāk maz, lai sekmētu ekonomisko izaugsmi, kas nākamgad sasniegs 3,4%.

Kā uzskata Reizniece-Ozola, darba tirgus situācija liecina, ka jāsteidzas ar izglītības reformu, kā arī tiek prognozēts algu kāpums 6 līdz 8% apmērā. Viņa piebilda, ka ir jāsabalansē, lai algu kāpums nebūtu lielāks nekā produktivitāte.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA