Ventspils uzņēmēji apšauba Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja laivu restaurācijas iepirkuma rezultātus, kurā par uzvarētāju izvēlēts pretendents, kura piedāvātā cena ir gandrīz uz pusi dārgāka nekā citu uzņēmēju piedāvājumi.

Kā skaidroja personu apvienības SIA V.S. Būve Salons uzņēmēju Vigo Sviķekalna un Normunda Blumaņa pārstāvji, viņi pauduši sašutumu par Ventspils pilsētas domes un tās pakļautībā esošās iestādes – Piejūras brīvdabas muzeja rīcību, publiskajā iepirkumā par seno burinieku atjaunošanu izvēloties par 51 746,93 eiro dārgāku pretendenta piedāvājumu, tādā veidā noniecinot vietējo meistaru prasmes.

Sviķekalns ir neizpratnē par Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja nesaprotamo izvēli, ņemot vērā viņa un kolēģu lielo pieredzi tieši seno laivu būvniecībā un restaurēšanā gan Latvijā, gan ārvalstīs. “Šāds lēmums tika pamatots ar argumentu, ka mūsu piedāvājums ir klasificējams kā “nepamatoti lēts piedāvājums”. Tas ir prātam neaptverami un neatbilst patiesībai, jo mēs būvējam un restaurējam senās laivas jau daudzus gadu desmitus un mūs izvēlas vietējie un ārvalstu pasūtītāji tieši kvalitātes dēļ,” sacīja uzņēmējs.

Viņš norādīja, ka uzņēmums ar tīru sirdsapziņu var uzņemties atbildību par piedāvāto cenu, uzsverot, ka tā ir konkurētspējīga un atbilst augstas kvalitātes pakalpojumam. “Mūsu darbus un to kvalitāti labi pazīst Ventspilī. Mums ir radusies sajūta, ka šāds muzeja lēmums ir bijis apzināti izdarīts ar spiedienu no “augšas” un mums ir aizdomas, ka tas ir bijis politisks, ņemot vērā manu iesaistīšanos politikā,” skaidroja Sviķekalns.

Uzņēmējs uzsver, ka 30 gadu laikā viņš ir restaurējis un uzbūvējis no jauna 27 laivas garumā no sešiem metriem līdz 22 metriem. Meistara prasmes viņš ir apguvis tādās pilsētās kā Diseldorfa, Hamburga, Kannas, Nica un Helsinki.

Viņaprāt, iepirkuma rezultāti parāda, cik veikli var interpretēt konkursa nolikumu, lai pieņemtu sev labvēlīgus lēmumus – lētākā cena tiek interpretēta kā nepamatoti lēta, jo otrs nav spējīgs piedāvāt konkurētspējīgu piedāvājumu.

Pēc Sviķekalna domām, šajā situācijā cieš ventspilnieki, jo viņu vajadzībām tiek atņemts 51 tūkstotis eiro, ko varēja izlietot sociālajām vajadzībām vai muzeja citu eksponātu papildināšanai. Turklāt tā vietā, lai darbu dotu vietējiem amatniekiem, tas tiek dots rīdziniekiem, tādā veidā arī nomaksātie nodokļi aizplūst no pilsētas. Tāpat, pēc uzņēmēja domām, tiek mazināta ventspilnieku un uzņēmēju uzticēšanās Ventspils domes un tās pakļautības iestāžu godaprātam.

Abi uzņēmēji norādījuši, ka viens no iepirkuma trūkumiem ir, viņuprāt, izveidotās komisijas kompetences trūkums iepirkuma jomā, par kuru tika izsludināts konkurss. Iepirkuma komisijas sastāvā bija lauksaimniecības, uzņēmumu un personāla vadības, žurnālistikas, kultūras un izglītības jomu speciālisti, kā arī gāzes, siltuma un ūdens tehnoloģiju inženieris, kuriem, pēc uzņēmēju domām, nav kompetences konkrētā iepirkuma ietvaros. Turklāt viens no komisijas locekļiem, atbilstoši Ventspils domes lēmumam, nebija pilnvarots pildīt Ventspils pilsētas domes iepirkuma komisijas locekļa pienākumus.

Balstoties uz iepriekšminēto, Ventspils uzņēmēji ir pārsūdzējuši muzeja lēmumu Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB), jo iepirkuma galvenais kritērijs bija noteikts piedāvājums ar viszemāko cenu.

Ventspils pilsētas pašvaldības iestāde Ventspils muzejs šī gada sākumā izsludināja atklātu konkursu Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana un ekspozīcijas izveide Piejūras brīvdabas muzejā. Kā iepirkuma piedāvājuma izvēles kritērijs tika noteikts piedāvājums ar viszemāko cenu.

Personu apvienība SIA V.S. Būve un partneri iesniedza piedāvājumu ar līgumcenu 119 556,58 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Neskatoties uz būtiski zemāku cenu, šī gada aprīlī Iepirkuma komisija par uzvarētāju konkursā nolēma atzīt uzņēmumu apvienību no Rīgas SIA OM Design un SIA Yachtland ar piedāvāto līgumcenu 171 303,51 eiro bez PVN, kas bija piedāvājums ar visaugstāko cenu.

Ceturtdien, 18.maijā, plkst.14 paredzēts IUB sēdē izskatīt personu apvienības SIA V.S. Būve un partneri iesniegto sūdzību.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Lūka/LETA