UZZIŅA: No katra nodokļos samaksātā eiro veselības nozarei novirzīs 10 centus

1041

Ņemot vērā, ka par nākamā gada valsts budžeta prioritātēm ir noteiktas veselības aprūpe, valsts iekšējā un ārējā drošība, kā arī atbalsts demogrāfijas pasākumiem. Veselībai 2018.gadā tiek novirzīts 11,1%, kas kopā ar veselību saistīto izglītību kopumā ir 1 018,2 miljoni eiro. Līdz ar to no viena nodokļos samaksātā eiro desmit centi tiek paredzēti veselības nozarei, teikts Finanšu ministrijas ziņojumā.

Vienlaikus ziņojumā uzsvērts, ka ikviens nodokļos samaksātais eiro ir nozīmīgs, lai valsts nodrošinātu būtiskākās funkcijas saviem iedzīvotājiem. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ikdienā maksā dažādus nodokļus, sākot no pievienotās vērtības nodokļa, veicot pirkumus veikalā, līdz akcīzes nodokļiem par degvielas iegādi. Tomēr, runājot par godprātīgu nodokļu nomaksu, bieži vien iedzīvotājiem trūkst izpratnes, kur tiek novirzīti nodokļos samaksātie finanšu līdzekļi.

Piemēram, izglītībai, zinātnei, sportam un kultūrai no viena nodokļos samaksātā eiro tiek novirzīti 8,8 centi, tāpat budžeta prioritātēm – sabiedriskajai kārtībai un drošībai tiek novirzīti – 5,5 centi, kas kopumā nozarei ir 6,4% jeb 574,8 miljoni eiro, bet valsts aizsardzībai – 5,7 centi, kopumā nozarei veidojot 6,4% jeb 571,2 miljonus eiro budžeta līdzekļu.

Savukārt no viena nodokļos samaksātā eiro lielākā daļa jeb 37,2 centi tiek piešķirti iedzīvotāju sociālajai aizsardzībai jeb tādiem izdevumiem kā iedzīvotāju slimības, invaliditātes, vecuma, ģimenes un bezdarbnieku pabalsti.

Tāpat no viena nodokļos samaksātā eiro 17,2 centi tiek piešķirti dotācijām pašvaldībām un nodokļiem pašvaldībām, ekonomiskajai sadarbībai, tai skaitā satiksmei un lauksaimniecībai – 5,8 centi un valsts parāda apkalpošanai un iemaksām budžetā tiek novirzīti 5,3 centi no katra nodokļos samaksātā eiro. 0,5 centi tiek vides aizsardzībai un 1,1 cents – Prezidenta kancelejai, Saeimai, Ministru kabinetam un ministrijām, savukārt 2,9 centi paredzēti pārējiem izdevumiem.

Tāpat ministrijā uzsver, ka 2018.gada valsts budžeta ieņēmumi ir 8,75 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi ir 8,95 miljardu eiro apmērā.

Salīdzinot ar 2017.gada budžetu, nākamgad plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 725 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi paredzēti par 625 miljoniem eiro lielāki nekā 2017.gada valsts budžeta likumā, teikts ministrijas ziņojumā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC