Drošības policija (DP) sākusi pārbaudi par bijušo DP priekšnieka vietnieka Juri Leitieti, kurš, iespējams, “oligarhu lietas” izmeklēšanas laikā atklājis neizpaužamas ziņas.

DP paziņojumā raksta, ka par izdevumā Ir minēto situāciju DP informāciju no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) saņēma pagājušā gada 23.novembrī. Pēc informācijas saņemšanas DP sāka pārbaudi lietas apstākļu noskaidrošanai, tajā skaitā pieņēma paskaidrojumus no Leitieša.

Ņemot vērā, ka lietas apstākļi ir saistīti ar DP veiktajiem pasākumiem pretizlūkošanas jomā, kā arī to, ka pārbaude vēl turpinās, DP šobrīd atturas no detalizētākiem komentāriem.

Vienlaikus DP paziņojumā vērš uzmanību, ka KNAB iepriekš nebija informējis par publikācijā minēto situāciju, kā arī DP rīcībā nav informācijas, ka par minēto situāciju būtu informēta DP darbību uzraugošā institūcija – Ģenerālprokuratūra vai Satversmes aizsardzības birojs, kas izsniedz pirmās kategorijas speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpuma objektiem.

“Oligarhu lietas” uzraugošais prokurors Māris Leja teica, ka Ir publikāciju par Leitieti nevar komentēt, taču viņš apliecināja, ka prokuratūrā, izmeklējot “oligarhu lietu”, nekādas Leitieša darbības netika vērtētas vai pārbaudītas. “Ņemot vērā, ka “oligarhu krimināllietā” Leitieša darbības nebija pamats izmeklēt, man nav tiesību iepazīties ar tādiem operatīvās lietas materiāliem, kuriem nav saistību ar “oligarhu lietā” izmeklētajiem apstākļiem,” uzsvēra prokurors.

Žurnāls rakstīja, ka Leitietis 4.janvārī bijis uzaicināts uz tā sauktās “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi Saeimā, jo viņš lietas izmeklēšanas laikā, iespējams, izpaudis neizpaužamas ziņas Krišjānim Peteram, kurš bija tuvs “oligarhu lietas” centrālās personas Aināra Šlesera sabiedrotais.

Laikā, kad KNAB veica operatīvās darbības, vācot pierādījumus par oligarhu iespējamiem noziegumiem, ticis konstatēts, ka Leitietis, iespējams, pieļāvis krimināli sodāmu likumpārkāpumu – izpaudis neizpaužamas ziņas Peteram, par ko paredzēts kriminālsods.

Leitieša izpausto ziņu saturs nav kļuvis zināms, jo tās fiksētas oligarhu lietas operatīvajā izstrādē un nav atslepenotas.

Pētot “oligarhu lietu”, Saeimas deputāts Andrejs Judins sācis interesēties, kāpēc nav ticis izmeklēts lietā redzams noziegums un valsts amatpersona palikusi nesodīta, turklāt pērn maijā Leitietis, kurš 2016.gadā pēc ilgstoša dienesta devās pensijā, tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni “par ilgstošu, priekšzīmīgu un panākumiem bagātu darbību, godprātīgu dienestu Latvijas sabiedrības interesēs”.

Pēc Judina ierosinājuma Leitietis uzaicināts uz Saeimas komisiju sniegt paskaidrojumus. Slēgtās sēdes saturs saistīts tieši ar operatīvās lietas materiāliem, tāpēc tajā nedrīkstēja piedalīties komisijas priekšsēdētāja Inguna Sudraba – vienīgā komisijas deputāte, kam nav pielaides valsts noslēpumam un līdz ar to tiesību iepazīties ar operatīvo lietu.

Žurnāls gan raksta, ka Leitietis par šo iespējamo kriminālpārkāpumu sodīts netikšot, jo par to iestājies noilgums.

Leitietis, kurš vienlaikus bija arī Pretterorisma centra vadītājs, DP pameta 2016.gadā, jo devās pensijā.

Autors: LETA / Foto: LETA