Valsts drošības un demokrātijas pastāvēšanas interesēs ir vērtēt personu atbilstību pieejai valsts noslēpumam ar mērķi sargāt valsts noslēpumu un sabiedrības kopējās intereses, tāpēc pielaides nevar tikt piešķirtas automātiski. Šādu viedokli piektdien, 30.novembrī, pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis, tā reaģējot uz KPV LV premjera amata kandidāta Alda Gobzema paziņojumu par aicinājumu reformēt pielaižu sistēmu, jo, lai arī viņš ir nominēts premjera amatam, nav skaidrības, vai viņš iegūs šādu pielaidi un varētu pilnvērtīgi strādāt.

Vējonis atgādina, ka Satversmes tiesa ir vērtējusi speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu regulējumu un atzinusi, ka valsts drošības intereses prasa, lai pieeja valsts noslēpumam būtu tikai tādām personām, kuru personiskās īpašības nepieļautu risku, ka valsts noslēpums varētu tikt izpausts, tādējādi nodarot kaitējumu valsts drošībai, ekonomiskajām vai politiskajām interesēm.

“Latvija ir tiesiska valsts un neviens, tai skaitā, Valsts prezidents, nedrīkst ietekmēt drošības iestāžu lēmumu par speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam saņemšanu gan nacionālajā, gan ES un NATO līmenī,” tā norāda Vējonis.

Viņš aicina politiskās partijas būt atbildīgām un veltīt visus spēkus valdības veidošanai, lai līdz 10.decembrim panāktu vienošanos par nākamās koalīcijas aprisēm un Saeimas vairākuma atbalstu, iespējamo valdības sastāvu un prioritāri veicamajiem darbiem. Tuvākajā laikā Valsts prezidents nav plānojis organizēt atsevišķas konsultācijas ar politiskajām partijām par valdības veidošanu, uzvēra prezidenta kancelejā.

Sākotnēji KPV LV piedāvāja noteikt automātisku pielaidi valsts noslēpumam visiem deputātiem un ministriem, taču, sastopoties ar citu partiju iebildumiem, vēlāk mudināja apsvērt iespēju likumā noteikt, ka pārbaude par pielaidi valsts noslēpumam jāveic trīs nedēļu, nevis sešu mēnešu laikā.

Vaicāts, vai tik kardināla pārbaudes termiņa samazināšana attiecībā uz visām personām neatstās negatīvas sekas uz valsts drošību, piemēram, ļaujot piekļuvi valsts noslēpumam saņemt pietiekoši neizvētītiem cilvēkiem, Gobzems atbildēja noraidoši. Politiķis akcentēja, ka efekts būs tieši pretējs un nodrošinās valsts drošību, jo “specdienestam ir jāspēj reaģēt ātri”.

Premjera amata kandidāts norādīja, ka viņa pārstāvētā partija KPV LV vēlas risināt jautājumu, kas saistīts ar pielaidēm valsts noslēpumam, jo tas neesot tikai jautājums, kas skar viņu personīgi, bet vairāk esot “saistīts ar demokrātijas potenciālu apdraudējumu”, ņemot vērā, ka 13.Saeimā vairāk nekā puse ir jauni deputāti, pret kuriem visiem esot iespējams izmantot šāda veida argumentāciju, kā pret Gobzemu, proti, ka viņam nevar uzticēt amatu, jo nav skaidrības par pielaides valsts noslēpumam iegūšanas iespējām.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA