Iniciatīvas Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam autore un biedrības Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam valdes locekle Liāna Hiršsone un tās atbalstītāji nosūtījuši vēstuli Valsts rezidentam Raimondam Vējonim, lūdzot to aicināt Saeimu atkārtoti lemt par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu (NĪN) vienīgajam mājoklim.

Hiršsone skaidro, ka Latvijas iedzīvotājiem aizvien grūtāk ir nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli, jo tā procentu likmes ir nesamērīgi augstas, tādēļ 2016. gada martā platformā ManaBalss.lv tika uzsākta parakstu vākšana, lai atceltu šo nodokli vienīgajam īpašumam, kas kalpo par īpašnieka dzīvesvietu.

Pērn jūnijā toreiz vairāk nekā 10 000 cilvēku parakstīto kolektīvo iesniegumu biedrība iesniedza parlamentā, kas lēma to tālāk nodot vērtēšanai valdībā. Tomēr šogad aprīlī Ministru kabinets neatbalstīja priekšlikumu atcelt NĪN vienīgajam īpašumam. Finanšu ministrijas ieskatā, vienīgā īpašuma atbrīvošana no NĪN neesot ekonomiski pamatota. Ministrijā uzskata, ka drīzāk problēmas ar NĪN jārisina, pārskatot kadastrālās vērtības bāzes.

Hiršsone norāda, ka šobrīd jau vairāk nekā 26 000 ir parakstījuši iesniegumu. “Iniciatīvas parakstītāju skaits katru dienu turpina augt, pierādot to, ka tā ir aktuāla problēma sabiedrībai. Aiz cipariem slēpjas tūkstošiem bēdu stāstu, konfiscētu māju un īpašumu. Pēc pašas būtības nodoklis ir netaisnīgs pret godīgajiem nodokļu maksātājiem, kas ar saviem iedzīvotāju ienākuma nodokļiem, jau tagad ievērojami papildina pašvaldību budžetus. Iepazīstoties ar citu valstu pieredzi skaidri izgaismojas NĪN un IIN (iedzīvotāju ienākuma nodoklis) nodokļa disonance. Valstīs, kurās tiek piemērots NĪN, tas tiek attiecināts tikai pret otro un pārējiem īpašumiem, kas vienlaicīgi ir īpašnieka rīcībā, kā arī, pelnošajiem īpašumiem. Būtībā pašreiz, mūsu valsts iedzīvotāji, par savu vienīgo īpašumu pašvaldībām maksā divus nekustāmā īpašuma nodokļus – IIN un NĪN,” norāda Hiršsone.

Iniciatīvas autori un tās 26 160 parakstītāji aicina Valsts prezidentu atbalstīt iniciatīvu un izmantot likuma ierosināšanas tiesības – aicināt Saeimu atkārtoti lemt par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam, kas kalpo par īpašnieka dzīvesvietu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA