Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kura 13.Saeimas vēlēšanās piedzīvoja pamatīgu izgāšanos un iekļuva parlamentā ar mazu pārstāvniecību, pauž gandarījumu par premjera amatam nominētā Alda Gobzema izteikto piedāvājumu un apvienības valdes sēdē vienojās piekrist piedāvātajam atbildības jomu sadalījumam Gobzema veidojamajā valdībā. To pēc tikšanās ar Gobzemu kā pirmie steidza apliecināt ZZS pārstāvji.

Gobzema piedāvājums paredz zaļzemniekiem divas ministru pozīcijas. Gadījumā, ja parlaments atbalstīs Gobzema valdību, tad zemkopības ministra amatu ieņems tās valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, bet aizsardzības ministra amatu saglabās Raimonds Bergmanis.

ZZS valdes sēdē vienojies turpināt atbalstīt Gobzemu kā premjera kandidātu, kā arī vienojies par to, ka nepieciešams pārrunāt ZZS svarīgus punktus valdības deklarācijā. Tālākās sarunās paredzēts turpināt runāt par ZZS prioritātēm – lauksaimniecības un ekonomikas attīstības jautājumiem. Tāpat paredzēts apspriest reformu turpināšanu veselības nozarē, kā arī elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes jeb OIK jautājuma atrisināšanu.

Ja ZZS kā pirmie priecājas par iespēju strādāt valdībā, tās izredzes vēl nav drošas, tāpat kā Gobzema veidotais Ministru kabinets. Gobzems otrdien no sarunām izslēdza Attīstībai/PAR, kurai parlamentā ir 12 mandāti. Vēlme iekļaut ZZS valdībā ir sarkanā līnija Jaunās konservatīvās partijas uzstādījums, taču Gobzems otrdien publiski mudināja JKP piekāpties un pieņemt ZZS valdībā, tam kā “kompensāciju” piesolot JKP visvairāk – četru ministru portfeļus. JKP solīja apsvērt šo jautājumu, taču atbalstu nesola.

Ko padomāt ir arī pašam Gobzemam, lai gan viņš šādu variantu nemaz nepieļauj. Proti, ja šīs “sarkanās līnijas” dēļ Gobzema valdības veidošanas sarunas pametīs JKP, tad valdības izveidei vairs nepietiks balsu, savukārt, ja no sarunām tiks izslēgta ZZS, atlikušajām četrām partijām kopā būtu 53 balsis Saeimā.

Gobzems saredz iespēju jau piektdien lūgt sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai parlaments lemtu par viņa vadītās valdības apstiprināšanu. Gobzems ir pārliecināts, ka nākamais premjers būs tieši viņš.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA