Šogad 37 izglītības iestādēs visā Latvijā konstatēti pārkāpumi saistībā ar valsts valodas nelietošanu atbilstoši prasībām, divi no šiem gadījumiem konstatēti izglītības iestādēs Ventspilī, liecina Valsts valodas centra (VVC) publiskotā informācija.

Visvairāk – 17 gadījumu – konstatēti Rīgā, turklāt septiņas no tām ir pirmsskolas izglītības iestādes.

VVC gan neatklāj, kurās tieši mācību iestādēs ir konstatēti šie gadījumi.

Kopumā nedaudzos gadījumos sūdzības saņemtas par vienu pedagogu vai skolas darbinieku, bet biežāk – par diviem un vairāk pedagogiem uzreiz vienā mācību iestādē, norādīja VVC, piebilstot, ka divu gadu laikā uz atkārtotu sūdzību pamata par vienu un to pašu skolu vai bērnudārzu veiktas valsts valodas lietojuma pārbaudes ne mazāk kā četrās mācību iestādēs.

Pārbaudēs, kurās konstatē valsts valodas lietojumu tuvu prasībām, vecākie inspektori nepiemēro administratīvo sodu, bet dod laiku četrus līdz sešus mēnešus latviešu valodas lietojuma uzlabošanai. Pēc tam notiek atkārtota pārbaude. Lielākajā daļā gadījumu valsts valodas lietojums ir uzlabots.

Ņemot vērā to, ka nav pieņemama situācija, ka valsts mācību iestādēs (arī privātās) skolotājs neprot un nelieto valsts valodu atbilstošā līmenī, netrūkst arī gadījumu, kad ir piemēroti administratīvie sodi, norāda VVC, skaidrojot, ka pedagogi tiek saukti pie administratīvās atbildības gadījumos, kad valsts valodas lietojums ir būtiski neatbilstošs prasībām.

Autors: Ventspilnieks.lv-LETA / Foto: LETA