Piektdien, 29.septembrī, no plkst.18 Ventspils Augstskolā notiks ikgadējai Zinātnieku naktij veltītas lekcijas par tulkošanu un inovācijām, informē augstskola.

Zinātnieku nakts sāksies ar lekciju plkst.18. Tulkotājs un mašīntulkošana: kurš kura vai gudra sadarbība – šāds temats izvēlēts ievadlekcijai, kuru lasīs Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes docents Jānis Veckrācis. Mūsdienās tulkotāja, it īpaši lietišķo tekstu tulkotāja, prasmju lokā noteikti ir inovatīvo informācijas tehnoloģiju izmantošana. Tās tulkošanu padara gan ātrāku, gan precīzāku un līdz ar to – efektīvāku un produktīvāku. IT ir gan iespēja dažās sekundēs piekļūt neaptverami plašai informācijai, gan resurss, kas būtiski pilnveido pašu tulkošanas procesu. Starp lieliskākajiem rīkiem var minēt datorizētās tulkošanas rīkus Trados Studio un MemoQ, kas dod iespēju uzkrāt tulkojumu datubāzi, veidot individuālus terminu glosārijus, pārbaudīt tulkojumu kvalitāti un organizēt projektus lielos tulkošanas birojos. Dažbrīd jaunās iespējas vedina cilvēkus izdarīt pārdrošus secinājumus, ka drīz mašīntulkošana aizstās cilvēka darbu. Vai šāda iespēja pastāv un ko jau šobrīd spēj mašīntulkošanas un datorizētās tulkošanas rīki. Šie un daudzi citi jautājumi izskanēs lekcijā.

Plkst.18.40 lekciju Vēsturiskās, industriālās un astronomijas inovācijas un to izaicinājums lasīs Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors un Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes asociētais profesors Valdis Avotiņš. Viņš specializējas inovāciju izpētē kopš 2002.gada, tādējādi zinātnieku nakts pasākuma ietvaros savā lekcijā centīsies parādīt, kā spēja pielāgoties, izmantot iespējas un izveidot atbildes uz dažādiem ārējiem izaicinājumiem, ir palīdzējusi attīstīties seno laiku sabiedrībai, kādas inovācijas ietekmēja Latviju industrializācijas laikmetā un ka klasiskā astronomija ir devusi izgudrojumus, tehnoloģiskos risinājumus un inovācijas bez kurām dzīve vairs nav iedomājama katrā skolā, mājā, automašīnā un ikviena cilvēka dzīvē.

Zinātnieku nakts ir ikgadējs Eiropas līmeņa pasākums, kurš vienlaikus norisināsies vairākās Latvijas un Eiropas pilsētās, arī Ventspilī. Pasākuma mērķis ir atraktīvā veidā parādīt sabiedrībai zinātnes sasniegumus un zinātnieka ikdienu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspils Augstskola