Svētku svinēšanai nozīmīgs rituāls ir svinību vietas izrotāšana ar atbilstošām dekorācijām, kas atgādina par šo svētku tuvošanos un rada pareizo noskaņu. Tieši tādēļ Ventspilī ir uzsākta Līgo svētku un Jāņu dienas rotājumu izvietošana pilsētvidē.

Jāņi jeb Līgo ir tradīcijām bagātākie un līksmākie latviešu svētki, kurus gaidām ar nepacietību. Tos svin vasaras saulgriežos, kad Saule ir sasniegusi savu augstāko punktu debesu lokā, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts. Tieši ar Līgo vakaru saistās lielākā daļa vasaras saulgriežu tradīciju – Jāņu zāļu vākšana un vainagu pīšana, saulgriežu ugunskura iedegšana, pūdeles celšana un iedegšana, ugunsrata ripināšana, uguns plosta peldināšana, Jāņu dziesmu dziedāšana, goda mielasts, danči un citi rituāli.

Pilsētvidē uzstādītās tematiskās svētku dekorācijas ir cieši saistītas ar Līgo vakara un Jāņu dienas tradīcijām. Tradicionālais “Līgo” sauciens dekorācijas veidā “LĪGO” atradīsies dažādās vietās pilsētā – Ventas labā krasta tilta aplī, Lielajā laukumā kopā ar dekoru grupu un pilsētas centrā pie Laikrakstu alejas. Pārventas centrā pie strūklakas “Kāpu priede” būs novietots svētku dekors zirgs ar ratiem, kas būs izgreznots ar papardēm. Šeit varēsiet uzņemt skaistas fotogrāfijas atmiņai par šī gada svētkiem. Savukārt Kuldīgas iela no Lauku ielas līdz Raiņa ielai būs rotāta ar dekoratīviem svētku karogiem pie apgaismojuma stabiem.

Dažas no Līgo svētku tradīcijām saistītas ar uguns rituāliem – saulgriežu ugunskura iedegšana, pūdeles celšana un iedegšana, ugunsrata ripināšana, uguns plosta peldināšana. Tādēļ šogad Rātslaukumā būs izveidota simboliska svētku dekorācija – pūdele, stilizēts ugunskurs koka muciņā, kas piestiprināts kārts galā.

Jau pavisam drīz būs klāt laiks doties ziedošajās Latvijas pļavās, vākt Jāņu zāles, pīt puķu un ozolu vainagus. Aicinām Līgo svētkus sagaidīt Ventspilī, kur svētku organizatori nodrošinās Jums lustīgu līgošanu, aplīgošanu un dančus līdz pat saullēktam.

 

​​​​​​​​​​​​​​18.06.2024. / Autors: Ventspils Komunālā pārvalde / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs