Ventspils pusē atrasts mamuta zobs

1464
Autors: Latvijas Dabas muzejs
Autors: Latvijas Dabas muzejs

Ventspils novadā, jūras malā Ovīšos, telekanāla LNT operators atradis mamuta zobu, vēsta telekanāls LNT.

Ģeoloģijas doktors un Latvijas Dabas muzeja vecākais paleontologs Ivars Zupiņš vērtējis, ka atradums ir salīdzinoši jauna – apmēram deviņus līdz 11 gadus veca – mamuta zobs, varētu teikt – piena zobs.

Zupiņš atklāj, ka šis atradums ir rets un vērtīgs, turklāt ir dažas nianses, kas to padara jo īpaši nozīmīgu zinātnieku saimei, vēstīts raidījumā. “Tādi atradumi ir ārkārtīgi reti un arī tādi cilvēki ir ārkārtīgi reti, kas māk pievērst uzmanību. Ļoti svarīgi, ka tie atradumi laicīgi tiek dokumentēti. Ir ļoti no svara, ja nosaka tā dzīvnieka vecumu, var teikt – miršanas datumu, tas dod informāciju par slāņiem, kur tā fosilija ir atradusies,” stāstīja Zupiņš.

Atšķirībā no cilvēkiem, kam dzīves laikā ir trīs zobu komplekti – piena, pastāvīgie un mākslīgie -, mamutiem mūža laikā zobi ir mainījušies apmēram piecas reizes. Pētnieks atzina, ka, līdzīgi kā ziloņi, kvantitātes ziņā mamuti nav bijuši īpaši zobaini.

Latvijas mērogā šis ir tikai kāds 40. līdz 45.zināmais mamuta atradums, kas ir droši zināms. “Mūs kādreiz apskauž, ka muzejnieki daudz ko atrod. Man jāatzīst, ka neviens muzejnieks nevienu mamutu līdz šim nav atradis,” piebilda Zupiņš.