Vienotība: Reizniece-Ozola apzināti maldina sabiedrību

1448
Autors: Ieva Makare/LETA
Autors: Ieva Makare/LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) apzināti pauž nepatiesu informāciju un maldina sabiedrību, apgalvojot, ka lēmums par minimālo sociālo iemaksu noteikšanu ir iepriekšējo valdību atbildība, norāda partijas Vienotība priekšsēdētājs Andris Piebalgs.

Viņš uzsver, ka budžeta sagatavošanas process uzsākts jau pavasarī. To virza un izstrādā tieši Finanšu ministrija un politiski atbildīgs par to ir Ministru prezidents. “Arguments, ka par plānotajām izmaiņām “neko nezinājām”, ir galēji neprofesionāls un norāda uz paviršību vai apzinātu situācijas sagrozīšanu,” pauda Piebalgs. “No Reiznieces-Ozolas un [premjera Māra] Kučinska puses izskanējušie apgalvojumi par it kā nezināšanu, mazākais, pārsteidz.” Viņš norādīja, ka ministre piedalījusies visās diskusijās un darba grupās, kurās spriests par nepieciešamību un iespējām nodrošināt lielāko sociālo drošību mikrouzņēmumu darbiniekiem.

Mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana bija būtisks nosacījums uzņēmējdarbības vides uzlabošanai Latvijā. Lai risinātu nodokļa maksātāju darbinieku sociālais nodrošinājuma problēmas, jau 2013.gadā tika paredzēts mikrouzņēmumu nodokli pakāpeniski palielināt, sākot no 2015.gada. Arī premjera partiju pārstāvošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) norādīja uz trūkumiem mikrouzņēmumu darbinieku sociālajā aizsardzībā, kad, veicot mazākas sociālās iemaksas, šie cilvēki var rēķināties ar salīdzinoši ļoti nelieliem sociālās apdrošināšanas pabalstiem un nevar nopelnīt pat minimālo pensiju, atgādina Piebalgs.

Partija arī norāda, ka tieši toreizējai ekonomikas ministrei Reizniecei-Ozolai un uzņēmēju organizācijām iebilstot pret nodokļa palielinājumu, šis lēmums tika atcelts. Vienlaikus tika uzsākts darbs pie obligāto iemaksu apmēra noteikšanas mikrouzņēmumu darbiniekiem, lai risinātu mikrouzņēmumu darbinieku sociālās apdrošināšanas problēmu un mikrouzņēmumu nodokļa likmi spētu saglabāt līdzšinējā apmērā. Darba grupā bija pārstāvētas gan Reiznieces-Ozolas vadītā ekonomikas ministrija, gan arodbiedrības un uzņēmēju organizācijas, tostarp Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, uzsver partija.

“Nav skaidrs, kādēļ šobrīd gan premjers, gan finanšu ministre šķietami aizmirsuši pašu iepriekš paustos viedokļus un pieņemtos lēmumus,” norādīja Piebalgs. “Šībrīža lēmums atcelt minimālās sociālās iemaksas, strauji ceļot mikrouzņēmumu nodokli, ir pretrunā Kučinska vadītās partijas solījumiem iestāties pret mikrouzņēmuma nodokļa palielināšanu, kā arī iepriekš uzstādījumam radīt prognozējamu un stabilu nodokļu vidi.”

Vienotība jau iepriekš norādījusi, ka Kučinska rosinājums atcelt obligātās minimālās sociālās iemaksas, vienlaikus nosakot, ka mikrouzņēmumu nodoklis tiek strauji palielināts līdz 15%, ir sasteigts un pretrunā valdības iepriekš pieņemtajiem lēmumiem, apņemoties radīt prognozējamu nodokļu vidi un rūpēties par sociāli neaizsargātākajiem darba ņēmējiem. Nav pamata apgalvojumiem, ka mikrouzņēmuma nodokļa likmes paaugstināšana līdz 15% atrisinās problēmas, ko rada apstāklis, ka 100 tūkstošiem iedzīvotāju nav pienācīgi sociāli apdrošināti,” akcentēja Piebalgs.

Premjera piedāvājums atcelt minimālās sociālās iemaksas, tā vietā ceļot mikrouzņēmumu nodokli, atstāj bez risinājuma tā jau sociāli neaizsargātāko darba ņēmēju daļu, norādīja Piebalgs. “Ja par darbinieku nemaksā sociālo nodokli vai to maksā niecīgā apmērā, viņš nevar pretendēt ne vien uz pensiju nākotnē, bet arī pabalstiem slimības, bezdarba vai bērna kopšanas laikā. Tādēļ gaidām no valdības vadītāja sagaida aprēķinos balstītu piedāvājumu, kas ir ne vien sociāli atbildīgs, bet arī nerada pēkšņas straujas izmaiņas nodokļu politikā un ir iedzīvotājiem un uzņēmējiem saprotams,” rezumēja Piebalgs.

Jau vēstīts, ka starp valdošās koalīcijas partijām joprojām nav vienprātības par priekšlikumu atteikties no minimālām sociālām iemaksām un palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi. Iepriekš Vienotība vēl nebija gatava paust atbalstu šādam ierosinājumam, norādot, ka nepieciešams redzēt konkrētu ieceri un aprēķinus. 8.decembrī šādi dokumenti Vienotībai nebija piedāvāti, tāpat šonedēļ neesot plānotas kādas oficiālās tikšanās minētā jautājuma risināšanai.