Vieslekcijā VeA stāstīs par Saules sistēmas kosmisko vētru cēloņiem

953

Piektdien plkst.13 Ventspils Augstskolā (VeA) notiks pētnieka Andra Vaivara vieslekcija, kurā zinātnieks stāstīs par Saules sistēmas kosmisko vētru cēloņu meklējumiem, informēja augstskolas pārstāve Agnese Jēkabsone.

Saules vējš, kas rodas saules atmosfēras ārējos slāņos, aizpilda visu kosmisko telpu saules sistēmā. Pētnieks lekcijā runās par vētrām saules vējā un vētrām, ko saules vējš rada Zemei tuvajā kosmiskajā telpā. Galvenie procesi vētru veidošanā ir saistīti ar lādētu daļiņu mijiedarbību ar elektromagnētiskajiem laukiem. Lai pētītu kosmiskās vētras, ESA un NASA un citas kosmiskās aģentūras ir sūtījušas un sūtīs daudzas kosmiskās zondes. Lekcijā būs iespējams uzzināt par dažām kosmiskajām zondēm, kurām ir liela nozīme kosmisko vētru pētīšanā un ar kurām pētniekam pašam ir nācies strādāt, vai nu analizējot datus vai būvējot instrumentus, skaidroja VeA.

Lekcijas noslēgumā notiks diskusija par vētru ietekmi uz civilizāciju.

Andris Vaivads ir pētnieks Kosmiskās fizikas institūtā Zviedrijas pilsētā Upsalā, kā arī viņš pasniedz lekcijas Upsalas Universitātē. Viņa pētījumi ir saistīti ar kosmiskās plazmas fizikas procesiem, kas noved pie plazmas uzkaršanas un lādēto daļiņu paātrināšanās. Pētniekam īpaši interesē magnētiskās pārsaites, šoku un turbulences procesi kinētiskajā režīmā. Tam tiek galvenokārt lietoti dati no kosmiskās telpas Zemes tuvumā, taču pētnieks ir iesaistīts arī instrumentu izstrādāšanā nākotnes projektam Solar Orbiter, kas to darīs arī Saules tuvumā.

Savu darbu kosmosa fizikas jomā zinātnieks sāka pēc Latvijas Universitātes beigšanas 1992.gadā, dodoties uz Zviedriju veikt doktora darbu. Doktora darba tēma – plazmas procesi kosmiskajā telpā virs polarblāzmām. Pēc doktora darba izstrādāšanas pētnieks devās uz Vāciju, Maksa Planka ārpuszemes fizikas institūtu, kur strādāja ar Equator-S zondes datiem, pētot Zemes magnetosfēras plazmas.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: VeA