Ziemassvētki gaidāmi lietaini un vējaini, iespējama pat vētra

1165
Autors: SXC
Autors: SXC

Ziemassvētkos sagaidāms, ka laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, kuru ietekmē gaisa temperatūra gandrīz visā valsts teritorijā turēsies virs 0 grādu atzīmes, kā arī būs novērojami nokrišņi, kas lielākoties būs lietus. Līdz ar to arī Ziemassvētkos nekur Latvijā zemes virsmu sniega sega neklās. Savukārt 24.decembrī un otrajos Ziemassvētkos gaidāmas vēja brāzmas, kas var sasniegt arī vētras spēku, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Laika posmā no 1981. gada trīs gadus visur Latvijā Ziemassvētki tika aizvadīti bez sniega. Zīmīgi, ka visi šie gadi ir bijuši pēdējos desmit gados – 2006., 2013. un 2015.gadā. Bet teritoriāli Ziemassvētki bez sniega ir no 9% gadījumu Latvijas austrumaugstieņu apgabalos līdz gandrīz katriem otrajiem Ziemassvētkiem Baltijas jūras piekrastē.

Savukārt sniegotākajos Ziemassvētkos sniega segas biezums Latvijā svārstās no 27-51 cm. Visbiezākā sniega sega – 51 cm 1981.gada otrajos Ziemassvētkos tika novērota Vendzavā, bet vidēji Latvijā vissniegotākie Ziemassvētki bija 2010. gadā, kad vidējais sniega segas biezums bija 30,6 cm, Rucavā sasniedzot pat 47 cm.

Pēdējos gados ir piedzīvoti pāris ļoti silti Ziemassvētki, no kuriem vissiltākie bija 2011.gadā, kad Mērsragā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz pat +10,0 grādiem, tomēr arī pagājušogad 24. un 25.decembrī vairākās novērojumu stacijās tika pārspēti diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi.