Partija Saskaņa šogad būtiski papildinājusi savu kasi ar vēlētāju ziedojumiem, savukārt premjerministra Māra Kučinska pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) apjomīgu naudas summu saņēmusi no savulaik par korupciju notiesāta bijušā tiesu izpildītāja.

Informācija Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) mājaslapā liecina, ka ZZS kopš gada sākuma no 19 ziedotājiem saņēmusi 47 372 eiro. ZZS veidojošajām partijām – Latvijas Zemnieku savienībai (LZS) un Latvijas Zaļajai partijai (LZP) – kasēs ieskaitīti attiecīgi 12 870 eiro un 5001 eiro.

Lielākais ziedotājs ZZS ar 6000 eiro bijis savulaik par korupciju notiesātais un Latviju Eiropas Cilvēktiesību tiesā uzvarējušais bijušais tiesu izpildītājs Aivars Taraneks.

Taraneks tika apsūdzēts par to, ka, būdams Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas Tiesu izpildītāju kantora vecākais tiesu izpildītājs, 2001.gadā pieprasījis kukuli par to, lai viņš kā tiesu izpildītājs neveiktu konkrētā izpildu lietā nepieciešamās darbības. Taraneks tika aizturēts kukuļa saņemšanas brīdī 2001.gada 18.decembrī.

2006.gadā Augstākās tiesas (AT) Senāta Krimināllietu departaments atstāja spēkā spriedumu, ar kuru Taraneks atzīts par vainīgu 500 latu (711 eiro) kukuļņemšanā un viņam piespriests piecu gadu cietumsods ar mantas konfiskāciju.

Taraneks par cilvēktiesību pārkāpumiem saistībā ar šo krimināllietu vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā un lūdza piespriest morālo kompensāciju, neprecizējot konkrētu summu. Tiesa uzdeva Latvijai viņam samaksāt morālo kompensāciju 9000 eiro apmērā.

Vienotībai šogad kopumā saziedoti 62 865 eiro. Viens no lielākajiem ziedotājiem ir AS SAF tehnika akcionārs Normunds Bergs, kurš atvēlējis 10 000 eiro.

Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK saņēmusi 34 041 eiro. Bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas vadītajai partijai No sirds Latvijai ziedoti 382 eiro, bet Latvijas Reģionu apvienība ziedojumos saņēmusi 8520 eiro.

Partijai Saskaņa pērn ziedojumos pārskaitīti 78 720 eiro, tad šogad no janvāra līdz marta beigām tai atvēlēti vēl 139 087 eiro. Lielākā daļa ziedotāju atvēlējuši pārdesmit eiro vai pārsimts eiro lielus pārskaitījumus. Viens no dāsnākajiem ziedotājiem ir partijas valdes loceklis Aivars Bergers, kurš divos piegājienos pārskaitījis 12 299 eiro.

Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa nodibinātajai partijai KPV LV saziedoti 1950 eiro. Tikmēr Saeimā nepārstāvētā partija Latvijas attīstībai ziedojumos saņēmusi 36 050 eiro.

Savukārt Liepājas mēra Ulda Seska vadītajai Liepājas partijai ziedojumos pārskaitīti 15 050 eiro, bet Ventspils mēra Aivara Lemberga vadītajai Latvijai un Ventspilij – vien 1015 eiro.

Bijušā tieslietu ministra Jāņa Bordāna vadītā Saeimā nepārstāvētā Jaunā konservatīvā partija saņēmusi 5684 eiro ziedojumus.

Likums paredz, ka kopējās vienas fiziskas personas iemaksas kalendārā gada laikā vienai partijai nedrīkst pārsniegt 50 minimālo mēnešalgu apmēru jeb 18 000 eiro.

Pašvaldību vēlēšanas šogad notiks jūnija sākumā.

Autors: LETA / Foto: Edijs Pālens/LETA