74% Latvijas iedzīvotāju ikdienā mēdz izmantot mobilo telefonu ejot pa ielu, taču gandrīz katrs otrais (48%) aptaujātais atzinis, ka mēdz lietot telefonu pat atrodoties uz brauktuves – šķērsojot ielu, secināts Gjensidige Latvija aptaujas rezultāti.

Lielākā daļa mobilo telefonu lietotāju Latvijā arī pārvietojoties pa ielu nemaina savus telefona lietošanas paradumus – tas arī šādos apstākļos tiek izmantots gan sarunām, gan sērfošanai internetā un e-pastu lasīšanai. Visbiežāk mobilās ierīces uz ielas izmanto gados jaunāki cilvēki vecumā no 20 līdz 34 gadiem, kas ir visaktīvākie mobilo telefonu lietotāji, kā arī vīrieši.

“Izmantot mobilo telefonu kustībā, īpaši – šķērsojot ielu ir ārkārtīgi bīstami. Mūsdienās populārs process ir multitāskings, kad tiek apvienotas vairākas darbības reizē, taču ir jāsaprot, kuros brīžos tas var izrādīties dzīvībai bīstami. Sekas telefona lietošanai ejot pa ielu ir dažādas – palielinās reakcijas laiks un ievērojami samazinās uzmanība pret apkārt notiekošo, kā rezultātā tiek apdraudēta ne tikai pati persona, bet arī apkārt esošie gājēji, riteņbraucēji un autovadītāji,” skaidro Gjensidige Latvija Personu apdrošināšanas produktu grupas vadītājs Kārlis Eberhards.

Mobilie telefoni ir lielisks laika kavēklis. Gandrīz 90% aptaujāto izmanto mobilo telefonu pieturās, gaidot sabiedrisko transportu, bet iekāpšanas brīdī katrs otrais aptaujātais (50%) tomēr novēršas no ierīces. Mobilo telefonu lietošana ir ievērojami drošāka situācijās, kad persona nepārvietojas nekā esot kustībā, tomēr Gjensidige Latvija vērš uzmanību būtiskam riskam – kabatzagļiem. Lietojot mobilo telefonu, tiek novērsta personas uzmanība no apkārt notiekošā un arī no savām personīgajām mantām. Tas, savukārt, dod kabatzagļiem iespēju vieglāk nepamanītiem piekļūt personas kabatām, mugursomām un rokassomiņām, jo cilvēka uzmanība ir vērsta uz mobilā telefona ekrānu un tajā esošo saturu.

Katrs otrais (50%) respondents lieto mobilos telefonus brīdī, kad tiek veikti maksājumi par pirkumiem veikalā. Arī šāds paradums var radīt nelabvēlīgas sekas, jo persona nav spējīga pilnībā izsekot līdzi tam, vai tiek pareizi aprēķināta pirkuma summa, izdots precīzs atlikums, paņemti visi pirkumi, kā arī regulāri ir gadījumi, kad veikalā tiek aizmirsta maksājumu karte vai pat maks un citas personīgās mantas.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA