Latvijā gada sākumā bija seši paaugstināta riska objekti, kuros tiek vai var tikt uzglabāts amonija nitrāts vai to saturoši minerālmēsli. Ventspils brīvostā sprādzienbīstamu minerālmēslu kravas pēdējos trīs gados nav pārkrautas, un tuvākajā laikā to arī nav plānots darīt, informē Ventspils brīvostas pārstāve Inga Ieviņa.

Saskaņā ar viņas teikto, vienīgais terminālis ostā, kam ir B kategorijas atļauja veikt amonija nitrātu saturošu piesārņojošo minerālmēslu pārkraušanu, ir “Kālija parks”, bet uzņēmums šādas kravas nav pārkrāvis jau trīs gadus. Nav arī plānots, ka tas varētu notikt. Jāatzīmē, ka “Kālija parkam” ir šādu minerālmēslu pārkraušanas atļauja, bet uzglabāšanas atļaujas  nav.

Vienīgais minerālmēslu veids, ko pārkrauj Ventspils brīvostā ir nitroamofoss, bet tas nav sprādzienbīstams, informēja Ieviņa.

Jautājums par sprādzienbīstamu amonija nitrāta kravu uzglabāšanu uzglabāšanu un pārkraušanu aktualizējās pēc traģiskās eksplozijas Libānas galvaspilsētā Beirūtā, kur otrdien, 4.augustā, eksplodēja 2750 tonnas lauksaimniecības mēslojuma amonija nitrāta, kas sešus gadus glabājās kādā ostas noliktavā.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, sprādzienā, ko, pēc visa spriežot, izraisīja ostas noliktavā glabāts amonija nitrāts, gājuši bojā 137 cilvēki, aptuveni 5000 ievainoti, bet vēl desmitiem pazuduši.

07.08.2020./Autors:Ventspilnieks.lv/Foto: Publicitātes