Dzīvokļu problēma Ventspilī nav sveša jau gadiem ilgi. Būvniecības izmaksas ir vienādas visur, bet nekustamā īpašuma pārdošanas vai īres cenas Ventspilī ir krietni zemākas nekā Rīgā. Tomēr rosība pilsētā notiek.

Mūsu pilsētā pirmo jauno daudzdzīvokļu nama projektu Pils ielā 35 pirms nedaudz vairāk nekā trīspadsmit gadiem sāka attīstīt uzņēmējs Raitis Ziemelis: “Projekts bija ļoti dārgs – no vecās ēkas palika tikai ārsienas, pārējo izbūvējām no jauna. Visi dzīvokļi bija rezervēti jau būvniecības laikā! Ilgi nevarējām objektu nodot, kad nodevām – pārdevām vienu dzīvokli, un sākās 2008. gada krīze. Beigās atdevām visu bankai. Tāda ir mana pieredze, skola maksā naudu.” Viņš atzīst, ka ar šodienas prātu, protams, nebūtu riskējis. “Vienkārši nebūtu neko cēlis, izmaksas tolaik bija pārāk lielas,” atceras Raitis Ziemelis.

Ventspilnieku acu priekšā krāšņi atdzimis īres nams Katoļu ielā 9. Uzņēmuma “BMB Investments” valdes locekle Arta Vanka laikrakstam “Ventspilnieks.lv” pastāstīja, ka iespēja iegādāties nekustamo īpašumu parādījusies 2017. gada vasarā, tad arī pieņemts lēmums dot jaunu elpu senajam namam. Projektēšana un būvniecība aizņēmusi pusotru gadu, jau 2019. gada decembrī ēka nodota ekspluatācijā. “Šis ir pēdējo gadu vērienīgākais dzīvokļu ēkas projekts Ventspilī, tādēļ interese no īrnieku puses parādījās jau projekta īstenošanas laikā. Veidojot dzīvokļus, mums bija svarīgs ne tikai funkcionālais aspekts, bet arī interjera komforts. Ar lepnumu varam teikt, ka vietai ir 100 procentu lojalitāte, gada laikā nav nomainījies neviens īrnieks!” par paveikto gandarīta ir uzņēmuma pārstāve, kura ar labu vārdu piemin un pateicas Ventspils Būvvaldei par veiksmīgo sadarbību. Arta Vanka arī apstiprina informāciju, ka Riņķu-Ganību-Saules-Krustkalna ielu kvartālā viens no Berķu ģimenei piederošās uzņēmumu grupas dalībniekiem ir sācis darbu pie bijušā armijas sporta kompleksa renovācijas. Jaunais sporta centrs zem viena jumta apvienos dažādas disciplīnas – no jogas līdz basketbolam.

Kā ilgais ceļš kāpās ir pašvaldības SIA “Ventspils nekustamie īpašumi” piederošā SIA “Ventmalas māja” iecere attīstīt 40 dzīvokļu ēku kompleksu Ūdens ielā 6. Pēc sākotnējā plāna – šogad ēkas būtu bijis jānodod ekspluatācijā. Kopš dibināšanas uzņēmumam trīs reizes mainījusies vadība. Pērnā gada nogalē par valdes priekšsēdētāju iecelta Ilze Zēberga. Pilsētas domes ziņu portālā pieejamā informācija vēsta, ka šobrīd projekts ar labojumiem iesniegts Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļā būvatļaujas saņemšanai.

2020. gadā Ventspils pilsētas dome izsludināja Īres dzīvojamo māju jaunbūvju projektu līdzfinansēšanas konkursu. Tā ir Eiropas nauda, uz kuru dzīvojamo ēku projektu attīstītāji var pretendēt, ja dzīvokļu skaits ir ne mazāks kā 12. Maksimālais atbalsts – 35% no būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 200 000 eiro. Līdzfinansējumu attīstītājs var saņemt tikai pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā. Domes ziņu portālā pieejamā informācija liecina, ka interesi par atbalstu Ventspilī izrādījuši divi pretendenti. Viens no tiem – uzņēmums SIA “Aicers”, kurš jau iepriekš pieminētajā Riņķu-Ganību-Saules-Krustkalna ielu kvartālā vēlētos redzēt 23 dzīvokļu jaunbūvi “Kalngala priedes”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Celms zemi, uz kura plānots īstenot ieceri, iegādājies pirms trīs gadiem. Lēmumu pieņemt esot palīdzējusi zemes gabalam pieguļošo ielu un infrastruktūras izbūves plāni. Eiropas līdzfinansējumu uzņēmējs sauc par nepietiekamu un skaidro: “Pie šāda līdzfinansējuma algoritma jaunu īres dzīvokļu trūkums Ventspilī netiek risināts ilgtermiņā. Lai atmaksātos projekta investīcijas, pēc līdzfinansējuma noteikumos paredzētajiem 5 gadiem visi īres dzīvokļi ir jāpārdod. Sanāk, ka nav ekonomiski izdevīgi būvēt vairāk par 12 dzīvokļiem! Pieaugot īres dzīvokļu skaitam un attiecīgi arī būvniecības izmaksām, samazinās līdzfinansējuma īpatsvars.” Aivara Celma vadītais uzņēmums turpina strādāt pie projekta ekonomiskā pamatojuma, izvērtē dažādus attīstības scenārijus un alternatīvas investīciju piesaistei, ticot, ka vīzija “Kalngala priedes” reiz īstenosies.

 

16.02.2021. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs. Nams Katoļu ielā 9 var lepoties ar augstu iedzīvotāju lojalitāti, gada laikā nav nomainījies neviens īrnieks.