Visaugstāko atbildību Latvijas iedzīvotāji izjūt par savu ģimeni (90%), darba pienākumiem (68%) un finansiālajām saistībām (68%), savukārt vislielākās raizes iedzīvotājiem sagādā rūpes par savu veselību: 35% aptaujas respondentu atzinuši, ka pēdējā pusgada laikā nav bijuši pietiekami atbildīgi par savu veselības stāvokli. Tas secināts apdrošināšanas sabiedrības BTA īstenotajā sabiedrības aptaujā.

Aptaujas rezultāti liecina, ka Latvijas iedzīvotāju atbildības vērtējums ir ļoti augsts. Fakts, ka 92% iedzīvotāju viegli tiek galā ar pienākumiem darbā un 86% iedzīvotāju bez apgrūtinājuma paveic pienākumus ģimenē, apliecina Latvijas iedzīvotāju augsto pienākuma apziņu. Vienlaikus var redzēt, ka atbildība pašam par sevi un savu veselību visbiežāk paliek otrajā plānā – tikai 59% uzskata, ka tiek galā ar pienākumiem pret sevi. Tam kā iemesls minams gan brīvā laika trūkums, gan ierobežotās finanses.

Savā ikdienas darbā jūtam, ka iedzīvotāji vēlas nākotnē pievērst lielāku uzmanību savai veselībai, izaugsmei, izglītībai un karjerai. Tam kā apliecinājums ir arī fakts, ka 41% aptaujāto nākotnē vēlētos uzņemties lielāku atbildību par sevi.

Pētījuma laikā noskaidroja, kādi ir izplatītākie “atbildības slazdi” jeb traucēkļi, kas liedz tikt galā ar pienākumiem. Vairāk nekā puse aptaujāto (52%) atzina, ka būtiskākais iemesls, kas liedz tikt galā ar atbildībām, ir nepietiekamie finanšu līdzekļi. Kā citus svarīgus iemeslus, kas traucē domāt ar skaidru galvu un pieņemt pareizus lēmumus, iedzīvotāji min stresu (47%), pārāk lielo pienākumu nastu (30%) un līdzcilvēku atbalsta trūkumu (26%).

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA