Pie galda – bez viedierīcēm! Bet, kā?

693

Tieši ēdienreizes tradicionāli ir tas brīdis, kad pie galda sapulcējas visa ģimene. Tā tas bijis jau kopš seniem laikiem, kad visi vienkopus sasēžas pie saimes galda un, pārsvarā klusēdami, paēd. Mūsdienās ir līdzīgi, taču ar vienu lielu “bet”. Visi ir kopā pie galda un ēd klusēdami, taču to dara neveselīgi – proti, iegrimuši katrs savā viedierīcē vai ieurbušies televizorā. Daudziem tas šķiet gluži normāli, taču patiesībā tieši kopīgas maltītes vajag pavadīt bez ierīcēm. Kā to panākt? Stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

Daudzi no mums atceras to laiku, kad nebija ne viedtālruņu, ne digitālās televīzijas. Maltītes ģimene ieturēja kopā vai nu klusumā, vai arī pārspriežot dienas notikumus un pārrunājot ģimenei svarīgus jautājumus, kurus varbūt neizdodas izrunāt ikdienas skrējienā. Un tādai arī ir jābūt kvalitatīvai maltītei – pie galda, sēdus pozīcijā, jo tas rosina apetīti un veicina labāku ēdiena sagremošanu, savukārt sarunas uzlabo attiecības ar ģimenes locekļiem, skaidro psiholoģe Iveta Aunīte.

Galda kultūra paliek sveša

Bieži vien mūsdienās arī redzam, ka bērns ar savu maltītes šķīvi ieskrien istabā, ēd, guļot gultā, paralēli skatās multfilmas. Tas ir ļoti nevēlams ieradums gan veselības, gan emocionālās labsajūtas ziņā.

Ieturot ēdienreizi un vienlaikus skatoties ekrānā, zūd sāta sajūta, kas noved pie pārēšanās un aptaukošanās. Bērns neiemācās novērtēt ēdienu, kas viņam pasniegts, tā vietā izvēloties našķus. Turklāt nereti tas ir vienīgais brīdis dienas laikā, kad kopīgi apsēsties pie viena galda un novērtēt vienam otra klātbūtni. Bieži vien tik ļoti vērtīgais laiks attiecību stiprināšanai tiek atvēlēts televizoram, planšetei vai telefonam. Tā tam nevajadzētu būt, uzsver eksperte.

Viss sākas ar pašiem vecākiem

Ne velti ir teiciens par to, ka “bērns ir vecāku spogulis”, un tas nozīmē, ka bērns pārņem uzvedības normas no saviem vecākiem. “Ja mēs nevaram pat maltītes laikā nolikt malā savus telefonus, kāpēc lai to darītu mūsu atvases?” retoriski jautā psiholoģe.

Eksperte arī novērojusi, ka vecāki nereti pieļauj kļūdu, telefonu piedāvājot jau tik maziem bērniem, kas vēl nemāk runāt. “Lai tikai bērns būtu mierīgs, it īpaši, ja atrodas kādā restorānā. Vecāki ēd, bet mazulis tikmēr skatās multfilmas. Diemžēl šis ieradums ar laiku nevis izzūd, bet tikai nostiprinās, un, iespējams, bērns pat atsakās ēst, ja viņa priekšā nav ekrāns,” norāda psiholoģe.

Tā kā paši pieaugušie šo paradumu ierādījuši un veidojuši, tāpat arī mūsu, pieaugušo, spēkos ir rādīt labāku piemēru un šo paradumu mainīt, uzsver Iveta Aunīte, un turpina: “Varam ģimenes sapulcē teikt: “Klau, sākot ar šodienu, pusdienosim kopā pie viena galda un iztiksim bez jebkādiem ekrāniem!””

Jauns paradums, kas sāksies ar protestiem

Lai veiksmīgāk ieviestos jaunais paradums, speciāliste rekomendē ieviest jaunas tradīcijas, piemēram, kopā gatavošanu, tematisko vakariņu ieviešanu vai stāstu stāstīšanu. “Apmēram pēc trīs nedēļām varēsim novērot, ka tīri omulīgi jūtamies jaunajā situācijā. Ja vēl izmantosim ēdienreižu laiku interesantām sarunām par bērnam aktuālām tēmām, ievērojami uzlabosies savstarpējās attiecības. Uzsākot sarunu kaut vai par ikdienišķiem sīkumiem, nereti var nonākt arī pie daudz nopietnākām tēmām, piemēram, bērna emocionālās labsajūtas,” ieguvumus skaidro psiholoģe.

Taču psiholoģe brīdina – vecākiem jābūt gataviem, ka šāds ierosinājums var izraisīt bērna protestus, tāpēc vecākiem jāapbruņojas ar pacietību. “Sākumā bērni centīsies pārbaudīt, cik noturīga ir jaunieviestā tradīcija. Ja atkāpsieties no noteikumiem, mazie dumpinieki ātri vien sapratīs, ka iespējams ar vecākiem manipulēt, un noteikumi netiks ņemti vērā. Mums mierīgi un pacietīgi jārāda, ka jaunā apņemšanās ir nopietna un no tās neatkāpsimies,” stāsta Iveta Aunīte.

Viņa rekomendē censties runāt ar bērnu, sakot, “klau, pamēģināsim tikai vienu mēnesi, un tad redzēs, kā būs!”, sarunā uzsverot, ka tas ir kompromiss, jo arī vecāki atteikušies no zilajiem ekrāniem. “Nevajag padoties! Ja lēnām praktizēsim jaukas sarunas maltītes laikā, ar laiku mums veiksies arvien labāk un labāk. Vajag tikai sākt,” iedrošina psiholoģe.

26.04.2020./Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Unsplash