Sēnēs ir maz kaloriju, tās ir bagātīgas ar olbaltumvielām un šķiedrvielām, kā arī tajās ir daudz mikroelementu – cinks, varš, fluors, kālijs, magnijs, dzelzs, nātrijs, sērs. Baravikās, gailenēs, rudmiesēs ir vairāk A vitamīna, bet bērzu bekas ir bagātas ar РР1 vitamīnu. В1 vitamīna ziņā tās ir līdzīgas graudaugiem, bet D vitamīna ziņā – sviestam. Sēnes spēcina imūnsistēmu un pretiekaisuma iedarbības dēļ var palīdzēt artrīta, astmas un alerģijas gadījumā. Jāatceras, ka sēnes vajag lasīt ar priekšzināšanām. Daudzas ir indīgas, tāpēc nedrīkst paļauties uz veiksmi cerībā, ka viss būs labi. Daudzas dzīvas radības evolūcijas ceļā ir kļuvušas izturīgas pret indīgām sēnēm, bet cilvēki nav to skaitā, tādēļ nevajag domāt, ka tās sēnes, ko ēd dzīvnieki, der arī cilvēkiem. Ja sēnes aug zem kokiem, tas nenozīmē ka sēne nav indīga. Tāpat jāatceras, ka ar mēli nav iespējams noteikt, vai sēne ir, vai nav indīga. Daudzas indīgas sēnes labi garšo, bet dažas ir pietiekami indīgas, lai būtu bīstamas pat ļoti nelielā daudzumā.

Der atcerēties, ka nevajag ēst sēnes ar baltām lapiņām zem cepurītes, svārciņiem ap kātiņu un trauciņam līdzīgu veidojumu sēnes apakšā, no kā tā šķietami aug ārā. Galvenokārt tās ir raksturīgas dažāda paveida mušmirēm.

Uzturā nevajadzētu lietot sēnes, kuru cepurīte vai kātiņš ir sarkans. Bez šaubām, ne visas sarkanās sēnes ir indīgas, bet labāk ir iztikt bez pāris ēdamajām sēnēm, nevis apēst vienu indīgu.

Daudzas indīgas sēnes ir ļoti līdzīgas ēdamajām. Labākais padoms ir neēst nevienu sēni, par kuras drošību nav pilnīgas pārliecības. Vislabāk ir iegādāties sēņošanas rokasgrāmatu.

Par to, ka sēnes varētu būt sabojājušās, var spriest, ja uz tām ir izveidojusies plāna plēvīte, kas padara sēnes glumas. Drīz uz šādām sēnēm parādās pelējums, un tādas  ēst nav ieteicams, pat nomazgājot.

Nepatīkama smaka ir raksturīga daudziem bojātiem pārtikas produktiem, bet sēnēm tā parasti ir amonija smarža. Bieži to ir grūti pamanīt. Sēnes kļūst tumšākas – vai nu pilnībā (parasti kātiņš), vai plankumu veidā (parasti uz cepurītes).

Sēnes ieteicams uzglabāt ledusskapī papīra maisiņā vai dvielī, plastmasas iesaiņojumā tās sabojāsies daudz ātrāk. Šādi uzglabātām sēnēm vajadzētu būt ēdamām vismaz nedēļu.

29.07.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs