Piektdien, 6.oktobrī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks divi nozīmīgi notikumi: pieminot izcilā gleznotāja, Ventspilī dzimušā mākslinieka Jāņa Tīdemaņa 120.gadadienu, notiks nelielas viņa darbu izstādes atklāšana, kā arī režisora Pētera Krilova uzņemtā filma par dižo mākslinieku.

Kā informē Ventspils bibliotēka, Jānis Ferdinands Tīdemanis ir spilgts flāmiskā ekspresionisma pārstāvis latviešu glezniecībā. Viņa daiļrade veidojusies beļģu ekspresionisma ietekmē. Dzimis 1897.gada 1.oktobrī Ventspilī. Ventspils ostā starp kuģiem un jūrniekiem pavadītā bērnība iespaidojusi daudzos ostu skatus ar milzīgajiem kuģiem, kuru korpusi iesniedzas debesīs. 14 gadu vecumā kā kuģapuika devies uz Arhangeļsku, vēlāk uz ASV, kur mācījies Ņujorkas un Klīvlendas mākslas skolās.

1927.gadā Tīdemanis pabeidza Antverpenes Karalisko Mākslas akadēmiju, iegūstot portretista un figurālu kompozīciju gleznotāja grādu par diplomdarbu Skumjā. Papildinājies Antverpenes Augstākajā mākslas institūtā pie I.Opsomera, vienlaikus apgūstot arī oforta tehniku.

Tīdemanis gleznojis lielpilsētas – Rīgu, Amsterdamu, Briseli, ostu skatus, karnevālu, tirgus, krogu ainas, portretus, aktus, klusās dabas (visbiežāk ziedus). Viņa glezniecībai raksturīgs plašs, temperamentīgs otas triepiens, tieksme uz formu deformāciju, tēlu grotesku atveidojumu, spilgtu krāsu kontrastu lietojumu. Pēc paša teiktā, savā mūžā viņš uzgleznojis divus līdz trīs tūkstošus gleznu. Saņēmis daudzas starptautiskas balvas.

1936.gadā viņš atgriezās Rīgā, bet 1944.gadā emigrēja uz Vāciju, pēc tam uz Šveici, 1948.gadā – uz Kanādu. Miris 1964.gadā Toronto.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto